ASHIKA ZCA7103A Suspension Spring
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ZCA7103A
Make ASHIKA
EAN 8052553445687
  • Direct replacement for original suspension spring
  • Engineered for durability and long service life
  • Improves ride comfort and handling
  • Helps maintain proper vehicle alignment
  • Designed to withstand demanding road conditions
  • Ensures consistent suspension performance
Installation side
Rear axle
Length [mm]
369
Outer diameter [mm]
117,7
Thickness [mm]
1/2"
  • VW
    • GOLF VI Variant (AJ5)
      • 1.6 MultiFuel (75kW/102PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 1.4 (59kW/80PS)
      • 1.4 TSI (90kW/122PS)
      • 1.4 TSI (118kW/160PS)
      • 1.6 TDI (77kW/105PS)
      • 1.2 TSI (77kW/105PS)
      • 1.6 TDI (66kW/90PS)
      • 1.2 TSI (63kW/86PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI (81kW/110PS)
    • GOLF V Variant (1K5)
      • 1.9 TDI 4motion (77kW/105PS)
  • SKODA
    • SUPERB II (3T4)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 1.4 TSI (92kW/125PS)
      • 1.8 TSI (118kW/160PS)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)