ASHIKA 72-05-520R Suspension Control Arm
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 72-05-520R
Make ASHIKA
EAN 8033001860092
  • Direct fit for specific vehicle applications
  • Enhances steering precision and stability
  • Durable construction for long-lasting performance
  • Restores proper wheel alignment
  • Contributes to a smoother ride
  • Meets or exceeds original equipment standards
  • Part number: 72-05-520R
Installation side
front right
Mounting diameter [mm]
+40
Overall height [mm]
73
Mounting diameter [mm]
+20
Inner diameter [mm]
1:4
Inner diameter 1 [mm]
1:4
  • MITSUBISHI
    • LANCER VII (CS_A, CT_A)
      • 1.3 (60kW/82PS)
      • 1.6 (CS3A) (72kW/98PS)
      • EVO VIII - 260 (CT9A) (195kW/265PS)
      • 2.0 (CS9A) (99kW/135PS)
      • EVO IX (CT9A) (206kW/280PS)
      • EVO IX (CT9A) (213kW/290PS)
      • EVO VII (CT9A) (206kW/280PS)
      • EVO VIII (CT9A) (206kW/280PS)
    • LANCER VII Universālis (CS_W, CT_W)
      • 1.6 (72kW/98PS)
      • 2.0 (CS9W) (99kW/135PS)