ASHIKA 72-05-520L Suspension Control Arm
High-quality suspension control arm designed for optimal wheel alignment and stable handling.
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 72-05-520L
Make ASHIKA
EAN 8033001860061
  • Direct fit for specified vehicle models
  • Ensures proper wheel alignment
  • Improves steering stability and control
  • Constructed with durable materials for longevity
  • Restores suspension geometry
  • Helps prevent uneven tire wear
  • Enhances overall ride comfort
Installation side
front left
Overall height [mm]
73
Mounting diameter [mm]
+20
Inner diameter [mm]
1:4
Inner diameter 1 [mm]
1:4
  • MITSUBISHI
    • LANCER VII (CS_A, CT_A)
      • 1.3 (60kW/82PS)
      • 1.6 (CS3A) (72kW/98PS)
      • EVO VIII - 260 (CT9A) (195kW/265PS)
      • 2.0 (CS9A) (99kW/135PS)
      • EVO IX (CT9A) (206kW/280PS)
      • EVO IX (CT9A) (213kW/290PS)
      • EVO VII (CT9A) (206kW/280PS)
      • EVO VIII (CT9A) (206kW/280PS)
    • LANCER VII Universālis (CS_W, CT_W)
      • 1.6 (72kW/98PS)
      • 2.0 (CS9W) (99kW/135PS)