ASHIKA 72-05-502R Suspension Control Arm
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 72-05-502R
Make ASHIKA
EAN 8033001859553
  • Direct replacement for original suspension control arm
  • Ensures proper wheel alignment and geometry
  • Contributes to stable handling and steering response
  • Durable construction for long-lasting performance
  • Designed to withstand road stresses
  • Restores original vehicle handling
  • Part number: 72-05-502R
  • Brand: ASHIKA
Installation side
front right
Overall height [mm]
72
Mounting diameter [mm]
18"
Inner diameter [mm]
1/2"
Outer diameter [mm]
63°
  • MITSUBISHI
    • CARISMA (DA_)
      • 1.8 MSX - 16V (DA2A) (103kW/140PS)
      • 1.6 (DA1A) (66kW/90PS)
      • 1.8 (DA2A) (85kW/116PS)
      • 1.9 TD (DA4A) (66kW/90PS)
      • 1.6 (DA1A) (73kW/99PS)
      • 1.8 16V GDI (DA2A) (92kW/125PS)
      • 1.9 DI-D (DA5A) (75kW/102PS)
      • 1.9 DI-D (DA5A) (85kW/115PS)
      • 1.8 GDI (DA2A) (90kW/122PS)
      • 1.6 (DA1A) (70kW/95PS)
      • 1.6 (DA1A) (76kW/103PS)
    • CARISMA Sedans (DA_)
      • 1.9 TD (DA4A) (66kW/90PS)
      • 1.6 (DA1A) (66kW/90PS)
      • 1.8 (DA2A) (85kW/115PS)
      • 1.6 (DA1A) (73kW/99PS)
      • 2.0 16V GT EVO VI/VII (206kW/280PS)
      • 1.9 DI-D (DA5A) (75kW/102PS)
      • 1.9 DI-D (DA5A) (85kW/115PS)
      • 1.8 GDI (DA2A) (90kW/122PS)
      • 1.6 (DA1A) (70kW/95PS)
      • 1.6 (DA1A) (76kW/103PS)
    • SPACE STAR Lielas ietilpības automobilis (DG_A)
      • 1.3 16V (DG1A) (63kW/86PS)
      • 1.8 GDI (DG5A) (90kW/122PS)
      • 1.3 16V (DG1A) (61kW/83PS)
      • 1.9 DI-D (DG4A) (75kW/102PS)
      • 1.8 GDI (DG5A) (87kW/118PS)
      • 1.3 16V (DG1A) (60kW/82PS)
      • 1.6 16V (DG3A) (72kW/98PS)
      • 1.9 DI-D (DG4A) (85kW/115PS)
      • 1.8 MPI (DG5A) (82kW/112PS)