ASHIKA 72-01-154L Suspension Control Arm
Compatible with NISSAN MICRA IV (K13K, K13KK) , NISSAN NOTE (E12) ,
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 72-01-154L
Make ASHIKA
EAN 8033001982602
  • Direct replacement for original equipment.
  • Ensures proper wheel alignment.
  • Reduces road vibration and noise.
  • Constructed with durable materials for longevity.
  • Enhances steering precision and stability.
  • Designed for specific vehicle makes and models.
  • Improves overall driving comfort and safety.
Overall height [mm]
61
Mounting diameter [mm]
1:6
Inner diameter [mm]
18"
Inner diameter 1 [mm]
1/2"
Installation side
bottom
Installation side
Front axle on the left
  • NISSAN
    • MICRA IV (K13K, K13KK)
      • 1.2 (59kW/80PS)
      • 1.2 DIG-S (72kW/98PS)
    • NOTE (E12)
      • 1.5 dCi (66kW/90PS)
      • 1.2 (59kW/80PS)
      • 1.2 DIG-S (72kW/98PS)
      • 1.2 LPG (56kW/76PS)