ASHIKA 72-01-112L Suspension Control Arm
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 72-01-112L
Make ASHIKA
EAN 8033001849066
  • Direct replacement for original suspension control arm
  • Ensures proper wheel alignment and geometry
  • Enhances vehicle handling and stability
  • Constructed with durable materials for longevity
  • Designed to withstand daily driving conditions
  • Contributes to a smooth and comfortable ride
  • Part code: 72-01-112L
  • Brand: ASHIKA
Installation side
front left
Overall height [mm]
61,5
Mounting diameter [mm]
1:6
Inner diameter [mm]
14,5
  • RENAULT
    • KANGOO Express (FC0/1_)
      • 1.5 dCi (45kW/61PS)
      • 1.6 16V bivalent (60kW/82PS)
      • 1.2 (FC01, FC0A, FC0F) (43kW/58PS)
      • 1.4 (FC0C, FC0B, FC0H, FC0M) (55kW/75PS)
      • D 55 1.9 (FC0D) (40kW/54PS)
      • D 65 1.9 (FC0E, FC02, FC0J, FC0N) (47kW/64PS)
      • 1.9 dTi (FC0U) (59kW/80PS)
      • 1.6 16V 4x4 (FC0L, FC0P, FC0S) (70kW/95PS)
      • 1.9 dCi 4x4 (FC0V) (59kW/80PS)
      • 1.2 16V (FC05, FC0W, FC1D, FC1P, FC1K, FC0T) (55kW/75PS)
      • 1.6 16V (70kW/95PS)
      • 1.5 dCi (FC07, FC1R) (48kW/65PS)
      • 1.5 dCi (FC1R) (42kW/57PS)
      • 1.5 dCi (FC08, FC09) (60kW/82PS)
      • 1.9 dCi (FC0V) (62kW/84PS)
      • 1.9 dCi 4x4 (FC0V) (62kW/84PS)
      • 1.5 dCi (FC1G) (62kW/84PS)
      • 1.5 dCi (FC1E) (50kW/68PS)
      • 1.2 (FC1A) (44kW/60PS)
      • 1.9 D (FC0J) (48kW/65PS)
    • KANGOO (KC0/1_)
      • 1.2 (KC0A, KC0K, KC0F, KC01) (43kW/58PS)
      • 1.4 (KC0C, KC0H, KC0B, KC0M) (55kW/75PS)
      • D 55 1.9 (KC0D) (40kW/54PS)
      • D 65 1.9 (KC0E, KC02, KC0J, KC0N) (47kW/64PS)
      • 1.9 dTi (KC0U) (59kW/80PS)
      • 1.6 16V (70kW/95PS)
      • 1.6 16V 4x4 (KC0P, KC0S, KC0L) (70kW/95PS)
      • 1.2 16V (KC05, KC06, KC03, KC0T, KC0W, KC1D) (55kW/75PS)
      • 1.5 dCi (KC07) (48kW/65PS)
      • 1.9 dCi 4x4 (KC0V) (59kW/80PS)
      • 1.5 dCi (KC08, KC09) (60kW/82PS)
      • 1.9 dCi 4x4 (62kW/84PS)
      • 1.5 dCi (42kW/57PS)
      • 1.6 16V bivalent (60kW/82PS)
      • 1.5 dCi (50kW/68PS)
      • 1.5 dCi (62kW/84PS)
      • 1.5 dCi (45kW/61PS)
    • CLIO II (BB_, CB_)
      • 1.2 (BB0A, BB0F, BB10, BB1K, BB28, BB2D, BB2H, CB0A,... (43kW/58PS)
      • 1.4 (B/CB0C, B/CB0S) (55kW/75PS)
      • 1.6 (B/CB0D, BB00) (66kW/90PS)
      • 1.6 16V (BB01, BB0H, BB0T, BB14, BB1D, BB1R, BB2KL, BB3G... (79kW/107PS)
      • 1.9 D (B/CB0E, BB0J) (47kW/64PS)
      • 2.0 16V Sport (CB0M) (124kW/169PS)
      • 1.4 16V (B/CB0L) (70kW/95PS)
      • 1.9 dTi (B/CB0U) (59kW/80PS)
      • 1.4 16V (B/CB0P, BB13) (72kW/98PS)
      • 3.0 V6 Sport (CB1A) (166kW/226PS)
      • 1.2 16V (BB05, BB0W, BB11, BB27, BB2T, BB2U, BB2V, CB05,... (55kW/75PS)
      • 1.5 dCi (B/CB07) (48kW/65PS)
      • 1.5 dCi (B/CB08) (60kW/82PS)
      • 3.0 V6 Sport (CB1H, CB1U, CB2S) (187kW/254PS)
      • 1.5 dCi (74kW/100PS)
      • 2.0 16V Sport (132kW/179PS)
      • 1.9 D (B/CB0J) (48kW/65PS)
      • 1.5 dCi (B/CB03) (59kW/80PS)
      • 1.2 LPG (BB0A, CB0A) (44kW/60PS)
      • 1.5 dCi (B/C2J) (50kW/68PS)
      • 1.5 dCi (B/CB3M) (47kW/64PS)
      • 1.5 dCi (BB3N, CB3N) (62kW/84PS)
      • 1.5 dCi (42kW/57PS)
      • 1.2 LPG (43kW/58PS)
    • CLIO II Furgons/Hečbeks (SB0/1/2_)
      • 1.9 D (SB0E) (47kW/64PS)
      • 1.2 (SB0A, SB0F, SB1K, SB2D) (43kW/58PS)
      • 1.5 dCi (SB07) (48kW/65PS)
      • 1.6 (SB0H) (79kW/107PS)
      • 1.5 dCi (50kW/68PS)
      • 1.5 dCi (60kW/82PS)
      • 1.9 DTi (SB0U) (59kW/80PS)
      • 1.5 dCi (59kW/80PS)
      • 1.9 D (SB0J) (48kW/65PS)
    • CLIO SYMBOL I (LB_)
      • 1.4 (55kW/75PS)
      • 1.4 16V (72kW/98PS)
      • 1.5 dCi (48kW/65PS)
      • 1.6 16V (79kW/107PS)
      • 1.5 dCi (60kW/82PS)
      • 1.2 16V (55kW/75PS)
      • 1.5 dCi (50kW/68PS)
      • 1.5 dCi (47kW/64PS)
  • NISSAN
    • KUBISTAR Furgons (X76)
      • 1.5 dCi (45kW/61PS)
      • 1.2 (44kW/60PS)
      • 1.2 16V (55kW/75PS)
      • 1.6 16V (70kW/95PS)
      • 1.5 dCi (48kW/65PS)
      • 1.5 dCi (60kW/82PS)
      • 1.5 dCi 70 (50kW/68PS)
      • dCi 85 (62kW/84PS)
      • 1.5 dCi (42kW/57PS)