ASHIKA 151-0K-K16 Wheel Speed Sensor
Compatible with KIA SPORTAGE SUV (K00) ,
Reliable wheel speed sensor for your vehicle. Ensures accurate ABS and speedometer readings.
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 151-0K-K16
Make ASHIKA
EAN 8052553005157
  • Direct fit for specific vehicle models
  • Ensures accurate ABS and speedometer function
  • Durable construction for long-lasting performance
  • High-quality replacement part
  • Easy installation
Installation side
Front axle right
  • KIA
    • SPORTAGE SUV (K00)
      • 2.0 i 4WD (70kW/95PS)
      • 2.0 i 16V 4WD (94kW/128PS)
      • 2.0 TD 4WD (61kW/83PS)
      • 2.0 i 16V (94kW/128PS)
      • 2.0 4WD (87kW/118PS)
      • 2.0 (87kW/118PS)