ASHIKA 103-0S-S02 Axial Joint, Steering Tie Rod
inc. VAT 21%
In stock 10
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 103-0S-S02
Make ASHIKA
EAN 8033001491128
  • Direct fit for specified vehicle applications.
  • Ensures precise steering geometry.
  • Durable construction for extended service life.
  • Improves vehicle handling and stability.
  • Reduces steering play and improves responsiveness.
  • Designed to meet or exceed OE specifications.
  • Essential for proper wheel alignment.
Installation side
Front axle
Overall length [mm]
292
External thread [mm]
M 17 X 1
External thread 1 [mm]
M 14 X 1,5
  • SSANGYONG
    • MUSSO (FJ)
      • 3.2 (162kW/220PS)
      • 2.9 D (73kW/99PS)
      • 2.0 (93kW/126PS)
      • 2.3 (103kW/140PS)
      • 2.3 D (59kW/80PS)
      • 2.9 TD (88kW/120PS)
      • 2.3 (110kW/150PS)
    • KORANDO (KJ)
      • 2.9 D (KJ) (72kW/98PS)
      • 2.3 D (KJ) (58kW/79PS)
      • 3.2 (KJ) (154kW/209PS)
      • 2.0 (94kW/128PS)
      • 2.3 (103kW/140PS)
      • 2.9 TD (88kW/120PS)
      • 3.2 (162kW/220PS)
      • 2.3 (105kW/143PS)
      • 3.2 (156kW/212PS)
    • KORANDO Cabrio (KJ)
      • 2.3 (103kW/140PS)
      • 2.9 D (72kW/98PS)
      • 3.2 (162kW/220PS)
      • 2.9 TD (88kW/120PS)
      • 2.3 (105kW/143PS)
      • 3.2 (156kW/212PS)
    • MUSSO SPORTS
      • 2.9 D 4x4 (88kW/120PS)
  • DAEWOO
    • KORANDO Cabrio (KJ)
      • 2.9 D (72kW/98PS)
      • 2.9 TD (88kW/120PS)
      • 2.3 (105kW/143PS)
      • 2.0 16V (94kW/128PS)
    • KORANDO (KJ)
      • 2.3 (105kW/143PS)
      • 3.2 4x4 (156kW/212PS)
      • 2.9 D (72kW/98PS)
      • 2.9 TD (88kW/120PS)
    • MUSSO (FJ)
      • 2.3 (103kW/140PS)
      • 3.2 4x4 (162kW/220PS)
      • 2.9 D 4x4 (73kW/99PS)
      • 2.9 TD 4x4 (88kW/120PS)
      • 2.2 TD (74kW/101PS)