ASHIKA 103-0D-D04 Axial Joint, Steering Tie Rod
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 103-0D-D04
Make ASHIKA
EAN 8033001822434
  • Direct replacement for original axial joint
  • Ensures precise steering response
  • Durable construction for extended lifespan
  • Designed to withstand road vibrations and impacts
  • Contributes to vehicle stability and control
  • Manufactured by ASHIKA for quality assurance
  • Part code: 103-0D-D04
Installation side
Front axle
Length [mm]
293
External thread [mm]
M16X1,5
External thread 1 [mm]
M16X1,5
  • OPEL
    • ASTRA J Sports Tourer (P10)
      • 1.4 (35) (74kW/101PS)
      • 1.6 (35) (85kW/116PS)
      • 1.4 Turbo (35) (88kW/120PS)
      • 1.4 Turbo (35) (103kW/140PS)
      • 1.6 Turbo (35) (132kW/180PS)
      • 1.3 CDTI (35) (70kW/95PS)
      • 1.7 CDTI (35) (81kW/110PS)
      • 1.7 CDTI (35) (92kW/125PS)
      • 2.0 CDTI (35) (118kW/160PS)
    • ASTRA J (P10)
      • 1.4 (68) (64kW/87PS)
      • 1.4 (68) (74kW/100PS)
      • 1.6 (68) (85kW/115PS)
      • 1.4 Turbo (68) (103kW/140PS)
      • 1.6 Turbo (68) (132kW/180PS)
      • 1.3 CDTI (68) (70kW/95PS)
      • 1.7 CDTI (68) (81kW/110PS)
      • 1.7 CDTI (68) (92kW/125PS)
      • 2.0 CDTI (68) (118kW/160PS)
  • CHEVROLET
    • CRUZE (J300)
      • 1.6 (83kW/113PS)
      • 1.8 (104kW/141PS)
      • 2.0 CDI (110kW/150PS)