Spark Plug T16VR-U10
DENSO Iridium TT spark plug for optimal ignition performance and fuel efficiency.
inc. VAT 21%
In stock 32
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN T16VR-U10
Make DENSO
EAN 042511050860 10042511508641 042511508644
  • Iridium TT technology for enhanced ignition
  • Twin-tip design for superior performance
  • Reduced voltage requirement for consistent combustion
  • Improved fuel efficiency and lower emissions
  • Long-lasting durability and reliability
  • Designed for a wide range of vehicle applications
  • OE-quality construction by DENSO
Ignition spark plug
1-mass electrode
Ignition spark plug
Nickel central electrode
Distance between electrodes [mm]
"1"
Thread size
M14x1.25
Thread length [mm]
+25
Diameter [mm]
1:4
OE-number
Connection technology
Solid SAE
Wrench size
16 mm
Tightening torque [Nm]
2+2
Mass [g]
45
Gross weight [g]
48
alternative item
TV16TT
  • FORD
    • C-MAX II (DXA/CB7, DXA/CEU)
      • 1.6 Ti (77kW/105PS)
      • 1.6 Ti (63kW/85PS)
    • GRAND C-MAX (DXA/CB7, DXA/CEU)
      • 1.6 Ti (77kW/105PS)
    • KA (RB_)
      • 1.3 i (44kW/60PS)
      • 1.3 i ROCAM (51kW/70PS)
    • FOCUS III Sedans
      • 1.6 Ti (77kW/105PS)
      • 1.6 Ti (63kW/85PS)
    • FOCUS III
      • 1.6 Ti (77kW/105PS)
      • 1.6 Ti (63kW/85PS)
    • FOCUS III Turnier
      • 1.6 Ti (77kW/105PS)
      • 1.6 Ti (63kW/85PS)
    • PUMA (EC_)
      • 1.4 16V (66kW/90PS)
      • 1.6 16V (76kW/103PS)
    • COUGAR (EC_)
      • 2.0 16V (96kW/131PS)
    • FOCUS I (DAW, DBW)
      • 1.4 16V (55kW/75PS)
      • 1.6 16V (74kW/100PS)
      • 1.8 16V (85kW/115PS)
      • 2.0 16V (96kW/131PS)
      • 1.6 16V Flexifuel (75kW/102PS)
    • FOCUS I Sedans (DFW)
      • 1.4 16V (55kW/75PS)
      • 1.6 16V (74kW/100PS)
      • 1.8 16V (85kW/115PS)
      • 2.0 16V (96kW/131PS)
    • FOCUS I Turnier (DNW)
      • 1.4 16V (55kW/75PS)
      • 1.6 16V (74kW/100PS)
      • 1.8 16V (85kW/115PS)
      • 2.0 16V (96kW/131PS)
      • 1.8 BiFuel (82kW/111PS)
    • P 100 II
      • 2.0 (57kW/78PS)
    • FIESTA V (JH_, JD_)
      • 1.4 16V (59kW/80PS)
      • 1.3 (44kW/60PS)
      • 1.3 (51kW/69PS)
      • 1.6 16V (74kW/100PS)
      • 1.25 16V (51kW/70PS)
      • 1.25 16V (55kW/75PS)
    • FUSION (JU_)
      • 1.4 (59kW/80PS)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 1.25 (55kW/75PS)
    • TOURNEO CONNECT
      • 1.8 16V (85kW/116PS)
    • TRANSIT CONNECT (P65_, P70_, P80_)
      • 1.8 16V (85kW/116PS)
    • FOCUS C-MAX (DM2)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 1.6 Ti (85kW/115PS)
    • FOCUS II (DA_, HCP, DP)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 1.6 Ti (85kW/115PS)
      • 1.4 (59kW/80PS)
    • FOCUS II Turnier (DA_, FFS, DS)
      • 1.4 (59kW/80PS)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 1.6 Ti (85kW/115PS)
    • FOCUS II Sedans (DB_, FCH, DH)
      • 1.4 (59kW/80PS)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 1.6 Ti (85kW/115PS)
    • FOCUS II Kabriolets
      • 1.6 (74kW/100PS)
    • C-MAX (DM2)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 1.6 (85kW/116PS)
    • FIESTA V Van
      • 1.3 (51kW/69PS)
    • FIESTA VI (CB1, CCN)
      • 1.25 (44kW/60PS)
      • 1.25 (60kW/82PS)
      • 1.4 LPG (71kW/97PS)
      • 1.6 Ti (77kW/105PS)
    • FIESTA VI Van
      • 1.25 (60kW/82PS)
    • ECOSPORT
      • 1.5 Ti (82kW/112PS)
      • 1.5 Ti-VCT (81kW/110PS)
    • B-MAX (JK)
      • 1.6 Ti (77kW/105PS)
      • 1.4 (66kW/90PS)
    • B-MAX Van (JK)
      • 1.6 Ti (77kW/105PS)
    • KA+ III (UK, FK)
      • 1.2 (51kW/70PS)
      • 1.2 Ti-VCT (63kW/85PS)
    • MAVERICK
      • 2.0 16V FWD (91kW/124PS)
    • KA+ III Sedans (TK, FK)
      • 1.2 (TK) (63kW/85PS)
  • MAZDA
    • 6 Hatchback (GH)
      • 2.0 MZR (GHEFS) (114kW/155PS)
      • 2.0 MZR (GHEFS) (108kW/147PS)
      • 2.5 MZR (GH5FS) (125kW/170PS)
    • 6 Universālis (GH)
      • 2.0 MZR (GHEFW) (114kW/155PS)
      • 2.0 MZR (GHEFW, GH10F) (108kW/147PS)
      • 2.5 MZR (GH5FW) (125kW/170PS)
    • 6 Hatchback (GG)
      • 2.3 (GG3S) (122kW/166PS)
    • 6 Sedans (GG)
      • 2.3 (GG3P) (122kW/166PS)
    • 6 Station Wagon (GY)
      • 2.3 (GY3W, GY10) (122kW/166PS)
      • 2.3 AWD (GY3W) (119kW/162PS)
    • 2 (DY)
      • 1.4 (59kW/80PS)
    • 6 Sedans (GH)
      • 2.0 MZR (GHEFP, GH10F) (108kW/147PS)
      • 2.5 MZR (GH5FS, GH5FP) (125kW/170PS)
      • 2.0 MZR (GHEFP) (114kW/155PS)