DENCKERMANN Cabin Filter M110847K
Compatible with CITROËN C5 III (RD_) , CITROËN C5 III Break (RW_) , PEUGEOT 407 (6D_) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 376
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN M110847K
Make DENCKERMANN
EAN 5901225765727
  • Brand: DENCKERMANN
  • Part Code: M110847K
  • Type: Cabin Filter
  • Improves interior air quality
  • Removes dust and pollen
  • Supports ventilation system efficiency
  • Helps reduce allergens
Length [mm]
270
Width [mm]
196
Height [mm]
3+2
  • CITROËN
    • C5 III (RD_)
      • 1.6 VTi 120 (RD5FS8, RD5FSA) (88kW/120PS)
      • 2.2 HDi 200 (RD4HLA) (150kW/204PS)
      • 1.8 16V (RD6FXC) (92kW/125PS)
      • 2.0 16V (RDRFJC, RDRFJF) (103kW/140PS)
      • 3.0 V6 (RDXFVJ) (155kW/211PS)
      • 1.6 HDi 110 (RD9HZC) (80kW/109PS)
      • 2.0 HDi (RDRHD8, RDRHDJ, RDRHR8, RDRHRJ) (100kW/136PS)
      • 2.2 HDi (RD4HTH) (125kW/170PS)
      • 2.7 HDi (RDUHZJ) (150kW/204PS)
      • 2.0 HDi 140 (RDRHF8, RDRHFA, RDRHA8, RDRHAJ) (103kW/140PS)
      • 3.0 HDi 240 (RDX8CA) (177kW/241PS)
      • 1.6 THP 155 (RD5FV8, RD5FNA) (115kW/156PS)
      • 2.0 HDi 165 (RDRHHA, RDRHH8) (120kW/163PS)
      • 1.6 HDi 110 (RD9HL0, RD9HR8, RD9HRA) (82kW/112PS)
      • 1.6 HDi 115 (RD9HRA, RD9HLA, RD9HL0) (84kW/114PS)
      • 1.6 THP 150 (RD5FN8, RD5FNA) (110kW/150PS)
      • 2.0 HDi 180 (RDAHWT) (133kW/181PS)
      • 2.0 HDi 150 / BlueHDi 150 (RDRHEA, RDRHE8, RDAHRM,... (110kW/150PS)
    • C5 III Break (RW_)
      • 1.6 VTI 120 (88kW/120PS)
      • 2.2 HDi 200 (150kW/204PS)
      • 1.8 i 16V (RW6FYC) (92kW/125PS)
      • 2.0 i 16V (RWRFJC, RWRFJF) (103kW/140PS)
      • 3.0 V6 (RWXFVA, RWXFUA) (155kW/211PS)
      • 1.6 HDi 110 (RW9HZC) (80kW/109PS)
      • 2.0 HDi (100kW/136PS)
      • 2.2 HDi (RW4HTH) (125kW/170PS)
      • 2.7 HDi (150kW/204PS)
      • 2.0 HDi 140 (103kW/140PS)
      • 3.0 HDi 240 (RWX8CA) (177kW/241PS)
      • 1.6 THP 155 (115kW/156PS)
      • 2.0 HDi 165 (120kW/163PS)
      • 1.6 HDi 110 (82kW/112PS)
      • 1.6 HDi 115 (84kW/114PS)
      • 1.6 THP 150 (110kW/150PS)
      • 2.2 HDi 165 (120kW/163PS)
      • 2.0 HDi 150 / BlueHDi 150 (RWRHEJ, RWRHE8) (110kW/150PS)
      • 2.0 HDi 180 (133kW/181PS)
    • C6 (TD_)
      • 3.0 V6 (155kW/211PS)
      • 2.7 HDi (150kW/204PS)
      • 2.2 HDi (125kW/170PS)
      • 3.0 HDi (177kW/241PS)
      • 2.2 HDi (120kW/163PS)
      • 3.0 HDi (155kW/211PS)
  • PEUGEOT
    • 407 (6D_)
      • 2.0 Bioflex (6DRFJB) (103kW/140PS)
      • 3.0 (6DXFVJ) (155kW/211PS)
      • 2.0 HDi 135 (6DRHRH, 6DRHRE, 6DRHRG, 6DRHRJ) (100kW/136PS)
      • 1.6 HDi 110 (6D9HZC, 6D9HYC) (80kW/109PS)
      • 1.8 16V (6D6FYC) (92kW/125PS)
      • 2.0 16V (6DRFJC, 6DRFJE, 6DRFJF) (103kW/140PS)
      • 2.2 16V (6D3FYH, 6D3FYE) (120kW/163PS)
      • 2.7 HDi (6DUHZJ, 6DUHZF) (150kW/204PS)
      • 2.2 HDi 170 (6D4HTH) (125kW/170PS)
      • 2.0 HDi (6DRHRH) (103kW/140PS)
      • 2.2 HDi (6D4HPH) (120kW/163PS)
      • 2.0 HDi (6DRHHA) (120kW/163PS)
      • 2.0 Flex (6DRFJB) (103kW/140PS)
    • 407 SW (6E_, 6D_)
      • 3.0 (155kW/211PS)
      • 1.6 HDi 110 (80kW/109PS)
      • 2.0 HDi 135 (100kW/136PS)
      • 1.8 16V (92kW/125PS)
      • 2.0 16V (103kW/140PS)
      • 2.2 16V (120kW/163PS)
      • 2.7 HDi (150kW/204PS)
      • 2.2 HDi 170 (125kW/170PS)
      • 2.0 HDi (103kW/140PS)
      • 2.0 Bioflex (103kW/140PS)
      • 2.2 HDi (120kW/163PS)
      • 2.0 HDi (120kW/163PS)
    • 407 Coupe (6C_)
      • 2.2 16V (120kW/163PS)
      • 3.0 V6 (155kW/211PS)
      • 2.7 HDi (150kW/204PS)
      • 2.0 HDi (100kW/136PS)
      • 2.0 HDi (120kW/163PS)
      • 3.0 HDi (177kW/241PS)