ABE Brake Hose C81103ABE
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN C81103ABE
Make ABE
EAN 5900427228078
  • ABE brand quality
  • Part code: C81103ABE
  • Designed for reliable hydraulic fluid transfer
  • Resistant to abrasion and degradation
  • Ensures consistent braking performance
  • Durable construction for longevity
Length [m]
355
Mass [g]
89
Installation side
Front axle bilateral
Thread size 2
F10
Length [mm]
355
  • VW
    • PASSAT B3/B4 (3A2, 35I)
      • 1.6 (53kW/72PS)
      • 1.6 (55kW/75PS)
      • 1.8 (79kW/107PS)
      • 1.8 (82kW/112PS)
      • 2.0 (85kW/115PS)
      • 1.6 TD (59kW/80PS)
      • 1.9 D (50kW/68PS)
      • 1.9 TD (55kW/75PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.8 (55kW/75PS)
      • 1.8 (66kW/90PS)
      • 1.8 G60 Syncro (118kW/160PS)
      • 2.0 16V (100kW/136PS)
      • 2.8 VR6 (128kW/174PS)
      • 2.0 16V (110kW/150PS)
      • 1.6 (74kW/101PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
      • 2.0 Syncro (85kW/115PS)
      • 1.8 16V (100kW/136PS)
      • 2.0 (79kW/107PS)
    • CORRADO (53I)
      • 1.8 G60 (118kW/160PS)
      • 1.8 16V (100kW/136PS)
    • PASSAT B3/B4 Variant (3A5, 35I)
      • 1.6 (53kW/72PS)
      • 1.6 (55kW/75PS)
      • 1.8 (79kW/107PS)
      • 1.8 (82kW/112PS)
      • 2.0 (85kW/115PS)
      • 1.6 TD (59kW/80PS)
      • 1.9 D (50kW/68PS)
      • 1.9 TD (55kW/75PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.8 (55kW/75PS)
      • 1.8 (66kW/90PS)
      • 1.8 G60 Syncro (118kW/160PS)
      • 2.0 16V (100kW/136PS)
      • 2.8 VR6 (128kW/174PS)
      • 2.9 VR6 Syncro (135kW/184PS)
      • 2.0 16V (110kW/150PS)
      • 1.6 (74kW/101PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
      • 2.0 Syncro (85kW/115PS)
      • 1.8 16V (100kW/136PS)
      • 2.0 (79kW/107PS)
      • 2.0 (85kW/116PS)