ABE Wheel Cylinder C5R062ABE
Compatible with DACIA LOGAN (LS_) , DACIA SANDERO , DACIA LOGAN EXPRESS (FS_) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN C5R062ABE
Make ABE
EAN 5900427212329
  • Direct fit for specified vehicle applications.
  • Ensures proper hydraulic pressure for braking.
  • Durable construction for long service life.
  • Contributes to safe and reliable stopping.
  • Manufactured by ABE for quality assurance.
Installation side
Rear axle
Installation side
to the left
to the right
  • DACIA
    • LOGAN (LS_)
      • 1.4 MPI LPG (LS0C) (55kW/75PS)
      • 1.6 MPI 85 (62kW/84PS)
      • 1.5 dCi (LS04) (65kW/88PS)
      • 1.5 dCi (LS04) (55kW/75PS)
      • 1.2 16V (LS1N, LS02, BS02) (55kW/75PS)
      • 1.6 Bifuel (62kW/84PS)
      • 1.4 (LS0A, LS0C, LS0E, LS0G) (55kW/75PS)
      • 1.6 (LS0B, LS0D, LS0F, LS0H) (64kW/87PS)
      • 1.5 dCi (LS0J, LS0Y) (48kW/65PS)
      • 1.6 16V (LS09, LS0L, LS0M, LS0P, LS0V, LS18, LS1S, LS1V,... (77kW/105PS)
      • 1.5 dCi (LS0K) (50kW/68PS)
      • 1.5 dCi (LS0W) (63kW/86PS)
      • 1.6 16V Flexifuel (77kW/105PS)
      • 1.2 16V LPG (55kW/75PS)
    • SANDERO
      • 1.5 dCi (55kW/75PS)
      • 1.6 MPI 85 (BS03) (62kW/84PS)
      • 1.5 dCi (65kW/88PS)
      • 1.4 MPI LPG (53kW/72PS)
      • 1.2 16V LPG (55kW/75PS)
      • 1.6 16V Bifuel (77kW/105PS)
      • 1.4 (BS0C, BS0A, BS0G, BS1F, BS0E) (55kW/75PS)
      • 1.6 (BS0D, BS0B, BS0F, BS0H) (64kW/87PS)
      • 1.5 dCi (50kW/68PS)
      • 1.5 dCi (63kW/86PS)
      • 1.2 16V (55kW/75PS)
      • 1.6 16V (77kW/105PS)
    • LOGAN EXPRESS (FS_)
      • 1.5 dCi (55kW/75PS)
      • 1.5 dCi (65kW/88PS)
      • 1.6 MPI 85 (62kW/84PS)
      • 1.4 (55kW/75PS)
      • 1.6 (64kW/87PS)
      • 1.5 dCi (FS0K) (50kW/68PS)
      • 1.5 dCi (FS0W) (63kW/86PS)
    • SANDERO II
      • 1.5 dCi 75 / Blue dCi 75 (B8JW, B8M4, B8AH, B8M7, B8M6) (55kW/75PS)
      • 1.2 (55kW/75PS)
      • 1.2 LPG (55kW/75PS)
      • TCe 90 (B8M1, B8MA, B8AC) (66kW/90PS)
      • 1.5 dCi (66kW/90PS)
      • 1.2 (54kW/73PS)
  • RENAULT
    • CLIO II (BB_, CB_)
      • 1.6 (B/CB0D, BB00) (66kW/90PS)
      • 1.6 16V (BB01, BB0H, BB0T, BB14, BB1D, BB1R, BB2KL, BB3G... (79kW/107PS)
      • 1.9 D (B/CB0E, BB0J) (47kW/64PS)
      • 1.9 dTi (B/CB0U) (59kW/80PS)
      • 1.4 16V (B/CB0P, BB13) (72kW/98PS)
      • 1.2 16V (BB05, BB0W, BB11, BB27, BB2T, BB2U, BB2V, CB05,... (55kW/75PS)
      • 1.5 dCi (B/CB07) (48kW/65PS)
      • 1.5 dCi (B/CB08) (60kW/82PS)
      • 1.5 dCi (74kW/100PS)
      • 1.9 D (B/CB0J) (48kW/65PS)
      • 1.5 dCi (B/CB03) (59kW/80PS)
      • 1.5 dCi (B/CB3M) (47kW/64PS)
      • 1.5 dCi (BB3N, CB3N) (62kW/84PS)
      • 1.5 dCi (42kW/57PS)
    • CLIO SYMBOL I (LB_)
      • 1.4 (55kW/75PS)
      • 1.4 16V (72kW/98PS)
      • 1.5 dCi (48kW/65PS)
      • 1.6 16V (79kW/107PS)
      • 1.5 dCi (60kW/82PS)
      • 1.2 16V (55kW/75PS)
      • 1.5 dCi (50kW/68PS)
      • 1.5 dCi (47kW/64PS)