Brembo Brake Caliper BHS1102E
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN BHS1102E
Make TRW
EAN 3322937890644
  • High-quality TRW brake caliper
  • Part code: BHS1102E
  • Ensures reliable and consistent braking
  • Designed for durability and longevity
  • Essential for vehicle safety and control
  • Direct fit for compatible models
Piston diameter [mm]
+60
Manufacturer's restriction
Akebono
Brake caliper type
Brake caliper (1 piston)
Material
Cast iron
cross-reference numbers
BHS1103E
Substance of Very High Concern
Information is not available, please contact the manufacturer!
  • NISSAN
    • X-TRAIL II (T31)
      • 2.0 dCi (110kW/150PS)
      • 2.0 dCi 4x4 (127kW/173PS)
      • 2.0 4x4 (104kW/141PS)
      • 2.0 dCi 4x4 (110kW/150PS)
      • 2.5 4x4 (124kW/169PS)
      • 2.0 FWD (104kW/141PS)
      • 2.0 FWD (103kW/140PS)
      • 2.0 4x4 (103kW/140PS)
      • 2.0 dCi 4x4 (130kW/177PS)
    • QASHQAI I (J10, NJ10)
      • 1.5 dCi (81kW/110PS)
      • 1.6 (86kW/117PS)
      • 2.0 (104kW/141PS)
      • 2.0 Visu riteņu piedziņa (104kW/141PS)
      • 1.6 dCi Visu riteņu piedziņa (96kW/130PS)
      • 1.6 dCi (96kW/130PS)
      • 1.6 (84kW/114PS)
      • 1.5 dCi (78kW/106PS)
      • 2.0 dCi (110kW/150PS)
      • 2.0 dCi Visu riteņu piedziņa (110kW/150PS)
      • 1.5 dCi (76kW/103PS)
      • 1.6 LPG (86kW/117PS)
    • QASHQAI II (J11, J11_)
      • 1.6 dCi (96kW/130PS)
      • 1.7 dCi ALL MODE 4x4-i (110kW/150PS)
    • X-TRAIL III (T32_, T32R, T32RR)
      • 1.6 dCi (T32) (96kW/130PS)
      • 1.6 dCi ALL MODE 4x4-i (NT32) (96kW/130PS)
      • 1.6 DIG-T (T32) (120kW/163PS)
      • 1.3 DIG-T (118kW/160PS)
      • 1.3 DIG-T (116kW/158PS)
    • QASHQAI I VAN (J10)
      • 1.6 dCi (96kW/131PS)
      • 1.6 dCi Visu riteņu piedziņa (96kW/131PS)