PN B190110R
Make DENCKERMANN
EAN 5902841627703
  • DENCKERMANN brand
  • Part code: B190110R
  • Essential component for braking system
  • Ensures consistent stopping power
  • Designed for reliable performance
  • High-quality manufacturing
Installation side
Rear axle on the right side
Mass [kg]
1,82
3/8"
  • SEAT
    • LEON (1P1)
      • 1.6 TDI (66kW/90PS)
      • 1.6 TDI (77kW/105PS)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 2.0 TFSI (136kW/185PS)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TFSI (177kW/240PS)
      • 1.4 16V (63kW/86PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.4 TSI (92kW/125PS)
      • 1.8 TSI (118kW/160PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.0 TFSI (155kW/211PS)
      • 2.0 Cupra R (195kW/265PS)
      • 1.6 LPG (75kW/102PS)
      • 1.2 TSI (77kW/105PS)
    • TOLEDO III (5P2)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 2.0 FSI (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 1.8 TFSI (118kW/160PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 1.4 16V (63kW/86PS)
      • 1.4 TSI (92kW/125PS)
    • ALTEA (5P1)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 1.4 16V (63kW/86PS)
    • ALTEA XL (5P5, 5P8)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 2.0 FSI (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 1.8 TFSI (118kW/160PS)
      • 1.4 TSI (92kW/125PS)
      • 2.0 TFSI 4x4 (147kW/200PS)
      • 2.0 TDI 4x4 (125kW/170PS)
      • 1.4 16V (63kW/86PS)
      • 2.0 TDI 4x4 (103kW/140PS)
      • 1.6 TDI (77kW/105PS)
      • 1.2 TSI (77kW/105PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.6 LPG (75kW/102PS)
      • 2.0 TFSI 4x4 (155kW/211PS)
      • 1.6 TDI (66kW/90PS)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 1.9 TDI 4x4 (77kW/105PS)
      • 2.0 TFSI (155kW/211PS)
    • LEON SC (5F5)
      • 2.0 Cupra (195kW/265PS)
      • 2.0 Cupra (206kW/280PS)
  • AUDI
    • TT (8J3)
      • 2.0 TFSI (155kW/211PS)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 1.8 TFSI (118kW/160PS)
    • TT Roadster (8J9)
      • 2.0 TFSI (155kW/211PS)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 1.8 TFSI (118kW/160PS)
    • A3 Sportback (8PA)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
    • A3 (8P1)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
    • A3 Kabriolets (8P7)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
  • VW
    • GOLF VI (5K1)
      • 2.0 GTi (147kW/200PS)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 1.4 TSI (90kW/122PS)
      • 1.4 TSI (118kW/160PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (81kW/110PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 1.6 BiFuel (75kW/102PS)
      • 2.0 GTi (155kW/210PS)
      • 1.6 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 1.2 TSI (77kW/105PS)
      • 1.6 TDI (66kW/90PS)
      • 1.8 TSI (118kW/160PS)
    • GOLF V (1K1)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 1.4 TSI (125kW/170PS)
    • EOS (1F7, 1F8)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 3.2 V6 (184kW/250PS)
      • 1.4 TSI (90kW/122PS)
      • 1.4 TSI (118kW/160PS)
      • 3.6 V6 (191kW/260PS)
      • 2.0 TSI (155kW/210PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
    • GOLF PLUS V (5M1, 521)
      • 1.4 TSI (125kW/170PS)
    • GOLF VI Variant (AJ5)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)