PN B190103L
Make DENCKERMANN
EAN 5902841627581
  • Direct fitment for specific vehicle applications
  • Ensures reliable and consistent braking performance
  • Manufactured to high-quality standards
  • Durable construction for extended service life
  • Essential component for vehicle safety
  • Part code: B190103L
  • Brand: DENCKERMANN
Installation side
Rear axle on the left side
Mass [kg]
2,3
Brake disc thickness [mm]
1/2"
Brake caliper type
Brake caliper (1 piston)
Material
Aluminum
Additional article/Additional information
with electric motor
Brake system
TRW
Piston diameter [mm]
3/8"
  • VW
    • PASSAT B6 Variant (3C5)
      • 2.0 TDI (88kW/120PS)
      • 1.6 FSI (85kW/115PS)
      • 2.0 FSI (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 2.0 TDI (90kW/122PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 2.0 TDI 16V 4motion (103kW/140PS)
      • 2.0 FSI 4motion (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI 4motion (103kW/140PS)
      • 1.4 TSI (90kW/122PS)
      • 1.8 TSI (118kW/160PS)
    • PASSAT B6 (3C2)
      • 1.6 FSI (85kW/115PS)
      • 2.0 FSI (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 1.4 TSI (90kW/122PS)
      • 1.8 TSI (118kW/160PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI (88kW/120PS)
      • 2.0 TDI (81kW/110PS)