BLUE PRINT ADV182213C Air Filter
Compatible with AUDI A8 D4 (4H2, 4H8, 4HC, 4HL) ,
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN ADV182213C
Make BLUE PRINT
EAN 5050063032673
  • Protects engine from contaminants
  • Ensures optimal airflow
  • Improves fuel efficiency
  • Enhances engine performance
  • Durable construction for longevity
  • Designed for precise fit and easy installation
  • Maintains engine cleanliness
Filter assembly
Filter cartridge
Height [mm]
203
Inner diameter [mm]
17
Outer diameter [mm]
152
Additional article/Additional info 2
with a coarse purification filter
  • AUDI
    • A8 D4 (4H2, 4H8, 4HC, 4HL)
      • 3.0 TFSI quattro (245kW/333PS)
      • 3.0 TDI quattro (155kW/211PS)
      • S8 quattro (382kW/520PS)
      • 4.0 TFSI quattro (309kW/420PS)
      • 3.0 TFSI quattro (228kW/310PS)
      • 2.0 TFSI hybrid (180kW/245PS)
      • 3.0 TFSI quattro (213kW/290PS)
      • 3.0 TDI quattro (184kW/250PS)
      • 4.2 TDI quattro (258kW/351PS)
      • 4.2 TDI quattro (283kW/385PS)
      • 3.0 TDI quattro (190kW/258PS)
      • 3.0 TDI quattro (176kW/239PS)
      • 2.5 TFSI (150kW/204PS)
      • 3.0 TDI quattro (193kW/262PS)