MAXGEAR AC130050 Electromagnetic Clutch for Air Conditioning Compressor
Compatible with CADILLAC BLS Wagon , CADILLAC BLS , SAAB 9-3 (YS3F, E79, D79, D75) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN AC130050
Make MAXGEAR
EAN 5905141958706
  • Direct replacement for MAXGEAR air conditioning compressors.
  • Ensures proper engagement and disengagement of the compressor.
  • Contributes to efficient and reliable vehicle cooling.
  • Built with durable materials for long-lasting performance.
  • Essential for maintaining cabin comfort.
  • Designed to meet high-quality standards.
Voltage [V]
1/2"
Number of grooves
6
Drive pulley-Ø [mm]
+120
Manufacturer's restriction
GENUINE SANDEN
  • CADILLAC
    • BLS Wagon
      • 2.8 T (206kW/280PS)
      • 2.8 T AWD (206kW/280PS)
      • 2.8 T (188kW/255PS)
      • 1.9 D (110kW/150PS)
    • BLS
      • 2.8 T AWD (206kW/280PS)
      • 2.8 T (188kW/255PS)
      • 1.9 D (110kW/150PS)
  • SAAB
    • 9-3 (YS3F, E79, D79, D75)
      • 2.8 Turbo V6 (169kW/230PS)
      • 2.2 TiD (92kW/125PS)
      • 1.9 TiD (88kW/120PS)
      • 1.9 TiD (110kW/150PS)
      • 2.8 Turbo V6 (184kW/250PS)
      • 2.8 Turbo V6 (188kW/256PS)
      • 2.8 Turbo V6 XWD (206kW/280PS)
    • 9-3 Universālis (E50)
      • 2.8 Turbo V6 (169kW/230PS)
      • 1.9 TiD (88kW/120PS)
      • 1.9 TiD (110kW/150PS)
      • 2.8 Turbo V6 (184kW/250PS)
      • 2.8 Turbo V6 (188kW/256PS)
    • 9-3 Kabriolets (YS3F)
      • 2.8 Turbo V6 (169kW/230PS)
      • 2.8 Turbo V6 (184kW/250PS)
      • 1.9 TiD (110kW/150PS)
      • 2.8 Turbo V6 (188kW/256PS)
      • 2.8 Turbo V6 (203kW/276PS)
      • 2.8 Turbo V6 (206kW/280PS)
      • 1.9 TiD (88kW/120PS)
    • 9-5 (YS3E)
      • 3.0 TiD (130kW/177PS)
      • 2.2 TiD (88kW/120PS)
  • FIAT
    • CROMA (194_)
      • 1.9 D Multijet (100kW/136PS)