RIDEX 919D0066 Dust Cover Kit, Shock Absorber
inc. VAT 21%
In stock 3
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 919D0066
Make RIDEX
EAN 4064138057134
  • Protects shock absorber from dust, dirt, and moisture
  • Ensures optimal suspension performance
  • Extends the lifespan of shock absorber components
  • Prevents premature wear on seals and shafts
  • Helps maintain ride quality and safety
  • Includes all necessary parts for installation
  • Durable construction for long-lasting protection
  • Designed for specific vehicle applications
Unit
Set
Material
PU (Polyurethane)
Material
Thermoplastics
Installation side
Double rear axle
required quantity
"1"
  • FORD
    • C-MAX II (DXA/CB7, DXA/CEU)
      • 1.6 Ti (92kW/125PS)
      • 1.6 Ti (77kW/105PS)
      • 1.6 EcoBoost (110kW/150PS)
      • 1.6 EcoBoost (134kW/182PS)
      • 1.6 TDCi (70kW/95PS)
      • 1.6 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (120kW/163PS)
      • 2.0 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (103kW/140PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 1.6 Flexifuel (88kW/120PS)
      • 1.6 Ti (63kW/85PS)
      • 1.6 LPG (88kW/120PS)
      • 1.0 EcoBoost (74kW/100PS)
      • 1.6 LPG (86kW/117PS)
    • FOCUS III Sedans
      • 1.6 Ti (77kW/105PS)
      • 1.6 Ti (92kW/125PS)
      • 1.6 EcoBoost (110kW/150PS)
      • 1.6 EcoBoost (134kW/182PS)
      • 1.6 TDCi (70kW/95PS)
      • 1.6 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (103kW/140PS)
      • 2.0 TDCi (120kW/163PS)
      • 1.6 Ti (63kW/85PS)
      • 1.0 EcoBoost (74kW/100PS)
      • 1.0 EcoBoost (92kW/125PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 2.0 (110kW/150PS)
    • FOCUS III
      • 1.6 Ti (77kW/105PS)
      • 1.6 Ti (92kW/125PS)
      • 1.6 EcoBoost (110kW/150PS)
      • 1.6 EcoBoost (134kW/182PS)
      • 1.6 TDCi (70kW/95PS)
      • 1.6 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (103kW/140PS)
      • 2.0 TDCi (120kW/163PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 1.6 Ti (63kW/85PS)
      • 1.0 EcoBoost (92kW/125PS)
      • 1.0 EcoBoost (74kW/100PS)
      • 2.0 (110kW/150PS)
    • C-MAX (DM2)
      • 1.8 (90kW/122PS)
      • 2.0 TDCi (98kW/133PS)
      • 1.6 TDCi (74kW/101PS)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 1.8 Flexifuel (92kW/125PS)
      • 2.0 (107kW/145PS)
      • 1.6 TDCi (66kW/90PS)
      • 1.6 TDCi (80kW/109PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 2.0 TDCi (81kW/110PS)
      • 1.8 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 CNG (107kW/145PS)
      • 2.0 LPG (107kW/145PS)
      • 1.6 (85kW/116PS)
    • FOCUS II (DA_, HCP, DP)
      • 1.6 TDCi (74kW/100PS)
      • 2.0 TDCi (98kW/133PS)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 1.6 Ti (85kW/115PS)
      • 2.0 (107kW/145PS)
      • 1.4 (59kW/80PS)
      • 1.6 TDCi (80kW/109PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 1.6 TDCi (66kW/90PS)
      • 1.8 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.5 ST (166kW/225PS)
      • 1.8 Flexifuel (92kW/125PS)
      • 2.0 TDCi (81kW/110PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 2.5 RS (224kW/305PS)
      • 2.0 Flex (107kW/145PS)
      • 2.0 CNG (107kW/145PS)
      • 2.0 LPG (107kW/145PS)
      • 1.6 LPG (85kW/115PS)
    • FOCUS C-MAX (DM2)
      • 2.0 TDCi (98kW/133PS)
      • 1.8 (88kW/120PS)
      • 1.6 TDCi (80kW/109PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 2.0 (107kW/145PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 1.6 Ti (85kW/115PS)
      • 1.6 TDCi (66kW/90PS)
      • 1.8 TDCi (85kW/115PS)
      • 1.8 Flexifuel (92kW/125PS)
    • FOCUS II Sedans (DB_, FCH, DH)
      • 1.6 TDCi (74kW/100PS)
      • 1.4 (59kW/80PS)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 1.6 Ti (85kW/115PS)
      • 2.0 (107kW/145PS)
      • 1.6 TDCi (66kW/90PS)
      • 1.6 TDCi (80kW/109PS)
      • 1.8 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 1.8 Flexifuel (92kW/125PS)
      • 2.0 TDCi (81kW/110PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
    • KUGA I
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)
      • 2.0 TDCi 4x4 (100kW/136PS)
      • 2.5 4x4 (147kW/200PS)
      • 2.0 TDCi (103kW/140PS)
      • 2.0 TDCi 4x4 (103kW/140PS)
      • 2.0 TDCi 4x4 (120kW/163PS)
    • C-MAX II Van
      • 1.0 EcoBoost (74kW/100PS)
      • 1.0 EcoBoost (92kW/125PS)
      • 1.6 EcoBoost (110kW/150PS)
      • 1.6 TDCi (70kW/95PS)
      • 1.6 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (85kW/115PS)
      • 2.0 TDCi (103kW/140PS)
      • 2.0 TDCi (120kW/163PS)
  • VOLVO
    • V50 (545)
      • D4 (130kW/177PS)
      • D3 (110kW/150PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • T5 (162kW/220PS)
      • 2.0 D (100kW/136PS)
      • T5 AWD (162kW/220PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 1.6 (74kW/101PS)
      • 1.6 D (81kW/110PS)
      • 2.0 (107kW/146PS)
      • D5 (132kW/179PS)
      • T5 (169kW/230PS)
      • 1.8 FlexFuel (92kW/125PS)
      • 2.4 Tdi (120kW/163PS)
      • 2.0 FlexFuel (107kW/146PS)
    • S40 II (544)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • T5 (162kW/220PS)
      • 2.0 D (100kW/136PS)
      • T5 AWD (162kW/220PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 1.6 (74kW/101PS)
      • 1.6 D (81kW/110PS)
      • 2.0 (107kW/146PS)
      • D5 (132kW/179PS)
    • C70 II Kabriolets (542)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 i (125kW/170PS)
      • T5 (162kW/220PS)
      • D5 (132kW/180PS)
      • T5 (169kW/230PS)
      • 2.0 D (100kW/136PS)
    • C30 (533)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 2.0 (107kW/145PS)
      • 2.4 i (125kW/170PS)
      • T5 (162kW/220PS)
      • 1.6 D (80kW/109PS)
      • 2.0 D (100kW/136PS)
      • D5 (132kW/180PS)
      • T5 (169kW/230PS)
      • D5 (120kW/163PS)