RIDEX Amortizators 854S1079
Compatible with VOLVO C70 II Kabriolets (542) , FORD FOCUS II Kabriolets ,
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 854S1079
Make RIDEX
EAN 4059191105717
  • Enhances ride comfort and stability
  • Improves vehicle control and handling
  • Ensures consistent tire contact with the road
  • Durable construction for extended lifespan
  • Designed for reliable performance
  • Meets high-quality standards
Shock absorber system
Two pipes
Type of shock absorber
Gas pressure
Shock Absorber-Mounting Type
Upper pin
Shock Absorber-Mounting Type
lower opening
Shock absorber construction
Telescopic shock absorber
Minimum length [mm]
402
Maximum length [mm]
641
  • VOLVO
    • C70 II Kabriolets (542)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D4 (130kW/177PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 i (125kW/170PS)
      • T5 (162kW/220PS)
      • D5 (132kW/180PS)
      • T5 (169kW/230PS)
      • 2.0 D (100kW/136PS)
      • 2.4 D (120kW/163PS)
  • FORD
    • FOCUS II Kabriolets
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 2.0 (107kW/145PS)
      • 2.0 TDCi (100kW/136PS)