RIDEX Amortizators 854S0085
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 854S0085
Make RIDEX
EAN 4059191340453
  • Designed for optimal ride comfort and stability
  • Ensures consistent damping and control
  • Built with durable materials for longevity
  • Improves handling and braking efficiency
  • Reduces vibrations and road noise
  • Engineered for reliable performance
  • Straightforward installation
Installation side
Rear axle
Type of shock absorber
Gas pressure
Shock absorber construction
Shock absorber strut
Shock absorber system
Two pipes
Shock Absorber-Mounting Type
lower opening
Shock Absorber-Mounting Type
Upper pin
Shock absorber construction
Telescopic shock absorber
Minimum length [mm]
397
Maximum length [mm]
599
  • AUDI
    • A4 B6 (8E2)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
      • 2.0 (96kW/130PS)
      • 1.8 T quattro (110kW/150PS)
      • 3.0 (162kW/220PS)
      • 3.0 quattro (162kW/220PS)
      • 1.9 TDI (96kW/130PS)
      • 2.5 TDI quattro (132kW/180PS)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 2.5 TDI (114kW/155PS)
      • 1.9 TDI (74kW/101PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.0 FSI (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI quattro (96kW/130PS)
      • 1.8 T (120kW/163PS)
      • 1.8 T quattro (120kW/163PS)
      • 2.5 TDI (120kW/163PS)
      • 2.4 (120kW/163PS)
      • S4 quattro (253kW/344PS)
      • 1.8 T (140kW/190PS)
      • 1.8 T quattro (140kW/190PS)
      • 1.9 TDI (85kW/116PS)
      • 3.0 (160kW/218PS)
      • 3.0 quattro (160kW/218PS)
    • A4 B6 Avant (8E5)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 2.0 (96kW/130PS)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
      • 3.0 (162kW/220PS)
      • 1.9 TDI (96kW/130PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.5 TDI (114kW/155PS)
      • 1.8 T quattro (110kW/150PS)
      • 3.0 quattro (162kW/220PS)
      • 1.9 TDI (74kW/101PS)
      • 1.9 TDI quattro (96kW/130PS)
      • 2.0 FSI (110kW/150PS)
      • 1.8 T (120kW/163PS)
      • 1.8 T quattro (120kW/163PS)
      • 2.5 TDI (120kW/163PS)
      • 2.4 (120kW/163PS)
      • 1.8 T (140kW/190PS)
      • 1.8 T quattro (140kW/190PS)
      • S4 quattro (253kW/344PS)
      • 1.9 TDI (85kW/116PS)
      • 3.0 (160kW/218PS)
      • 3.0 quattro (160kW/218PS)
    • A4 B6 Kabriolets (8H7)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 3.0 (162kW/220PS)
      • 2.4 (120kW/163PS)
      • 2.5 TDI (120kW/163PS)
      • 1.8 T (120kW/163PS)
      • 1.8 T quattro (120kW/163PS)
      • 3.0 quattro (162kW/220PS)
      • 2.0 (96kW/130PS)
      • 3.0 (160kW/218PS)
    • A4 B7 (8EC)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 2.0 TFSI quattro (147kW/200PS)
      • 3.2 FSI (188kW/255PS)
      • 3.2 FSI quattro (188kW/255PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 3.0 TDI quattro (150kW/204PS)
      • 1.8 T (120kW/163PS)
      • 1.8 T quattro (120kW/163PS)
      • 2.0 (96kW/130PS)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 1.9 TDI (85kW/116PS)
      • 2.5 TDI (120kW/163PS)
      • RS4 quattro (309kW/420PS)
      • 2.0 TFSI (162kW/220PS)
      • 2.0 TFSI quattro (162kW/220PS)
      • S4 quattro (253kW/344PS)
      • 2.0 TDI quattro (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI quattro (125kW/170PS)
      • 2.7 TDI (132kW/180PS)
      • 3.0 TDI quattro (171kW/233PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TFSI (125kW/170PS)
      • 3.0 quattro (160kW/218PS)
      • 2.0 TDI (89kW/121PS)
      • 2.0 TDI (93kW/126PS)
      • 2.7 TDI (120kW/163PS)
    • A4 B7 Avant (8ED)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 2.0 (96kW/130PS)
      • 1.8 T (120kW/163PS)
      • 1.8 T quattro (120kW/163PS)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 3.2 FSI (188kW/255PS)
      • 1.9 TDI (85kW/116PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 2.5 TDI (120kW/163PS)
      • RS4 quattro (309kW/420PS)
      • S4 quattro (253kW/344PS)
      • 2.0 TFSI (162kW/220PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 2.7 TDI (132kW/180PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TFSI (125kW/170PS)
      • 3.0 quattro (160kW/218PS)
      • 3.0 (160kW/218PS)
      • 2.0 TDI (89kW/121PS)
      • 2.0 TDI (120kW/163PS)
      • 2.0 TDI quattro (120kW/163PS)
      • 2.7 TDi (120kW/163PS)
      • 2.0 TDI (93kW/126PS)
    • A4 B7 Kabriolets (8HE)
      • 3.2 FSI (188kW/255PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TFSI 16V (147kW/200PS)
      • 2.7 TDI (132kW/180PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
  • SEAT
    • EXEO (3R2)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 2.0 TDI (105kW/143PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI (88kW/120PS)
      • 1.8 TSI (88kW/120PS)
      • 1.8 TSI (118kW/160PS)
      • 2.0 TFSI (155kW/211PS)
    • EXEO ST (3R5)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 2.0 TDI (105kW/143PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI (88kW/120PS)
      • 1.8 TSI (88kW/120PS)
      • 1.8 TSI (118kW/160PS)
      • 2.0 TFSI (155kW/211PS)