RIDEX 791C0016 Central Locking Adjustment Element
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 791C0016
Make RIDEX
EAN 4064138251143
  • Direct replacement for original part
  • Ensures proper central locking operation
  • High-quality materials for durability
  • Designed for a precise fit
  • Contributes to vehicle security
  • Reliable and consistent performance
Operating mode
electric
Installation side
Rear door/Trunk lid
Number of pin contacts
2
Plug connector housing shape
rectangular
Housing material
GFK (Glass Fiber Reinforced Plastic)
Nominal voltage [V]
1/2"
  • VW
    • TRANSPORTER T5 Autobuss (7HB, 7HJ, 7EB, 7EJ)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI 4motion (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI 4motion (103kW/140PS)
      • 2.0 BiTDI (132kW/180PS)
      • 2.0 BiTDI 4motion (132kW/180PS)
    • PASSAT B5.5 (3B3)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 1.9 TDI (74kW/101PS)
      • 1.9 TDI (96kW/130PS)
      • 2.3 V5 (125kW/170PS)
      • 2.0 (85kW/115PS)
      • 2.5 TDI (110kW/150PS)
      • 1.8 T 20V (110kW/150PS)
      • 2.8 4motion (142kW/193PS)
      • 2.5 TDI 4motion (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI 4motion (96kW/130PS)
      • 2.0 4motion (85kW/115PS)
      • 2.3 V5 4motion (125kW/170PS)
      • 4.0 W8 4motion (202kW/275PS)
      • 2.0 (96kW/130PS)
      • 1.8 T (125kW/170PS)
      • 2.5 TDI 4motion (132kW/180PS)
      • 2.5 TDI (120kW/163PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.8 (140kW/190PS)
    • PASSAT B5.5 Variant (3B6)
      • 1.9 TDI (74kW/101PS)
      • 1.9 TDI (96kW/130PS)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 2.0 (85kW/115PS)
      • 2.3 VR5 (125kW/170PS)
      • 1.8 T 20V (110kW/150PS)
      • 2.8 4motion (142kW/193PS)
      • 2.5 TDI (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI 4motion (96kW/130PS)
      • 2.0 4motion (85kW/115PS)
      • 2.3 VR5 4motion (125kW/170PS)
      • 4.0 W8 4motion (202kW/275PS)
      • 2.0 (96kW/130PS)
      • 2.5 TDI (120kW/163PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 1.8 T (125kW/170PS)
      • 2.8 4motion (140kW/190PS)
    • PHAETON (3D1, 3D2, 3D3, 3D4, 3D6, 3D7, 3D8, 3D9)
      • 6.0 W12 4motion (309kW/420PS)
      • 3.2 V6 (177kW/241PS)
      • 5.0 V10 TDI 4motion (230kW/313PS)
      • 4.2 V8 4motion (246kW/335PS)
      • 3.2 V6 4motion (177kW/241PS)
      • 3.0 V6 TDI 4motion (165kW/224PS)
      • 6.0 W12 4motion (331kW/450PS)
      • 3.6 V6 4motion (206kW/280PS)
      • 3.0 V6 TDI 4motion (176kW/240PS)
      • 3.0 V6 TDI 4motion (171kW/233PS)
      • 3.0 V6 TDI 4motion (180kW/245PS)
    • TOUAREG (7LA, 7L6, 7L7)
      • 3.2 V6 (162kW/220PS)
      • 5.0 V10 TDI (230kW/313PS)
      • 4.2 V8 (228kW/310PS)
      • 2.5 R5 TDI (128kW/174PS)
      • 3.2 V6 (177kW/241PS)
      • 3.0 V6 TDI (165kW/225PS)
      • 6.0 W12 (331kW/450PS)
      • 3.6 V6 FSI (206kW/280PS)
      • 4.2 V8 FSI (257kW/350PS)
      • 5.0 R50 TDI (257kW/350PS)
      • 3.0 V6 TDI (176kW/240PS)
      • 2.5 R5 TDI (120kW/163PS)
      • 3.0 TDI (155kW/211PS)
    • SHARAN (7M8, 7M9, 7M6)
      • 1.9 TDI (110kW/150PS)
    • TRANSPORTER T5 Furgons (7HA, 7HH, 7EA, 7EH)
      • 2.0 TDI (62kW/84PS)
      • 2.0 TDI (75kW/102PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 BiTDI (132kW/180PS)
    • CADDY III Lielas ietilpības automobilis (2KB, 2KJ, 2CB, 2CJ)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI 4motion (81kW/110PS)
  • SKODA
    • SUPERB I (3U4)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
      • 2.0 (85kW/115PS)
      • 2.8 V6 (142kW/193PS)
      • 1.9 TDI (96kW/130PS)
      • 2.5 TDI (114kW/155PS)
      • 1.9 TDI (74kW/101PS)
      • 2.5 TDI (120kW/163PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 1.9 TDI (85kW/115PS)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 2.8 V6 (140kW/190PS)