RIDEX 424I0066 Cabin Filter
Compatible with MAZDA 5 (CW) , MAZDA 3 (BK) , MAZDA 3 Sedans (BK) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 424I0066
Make RIDEX
EAN 4059191335046
  • Effective filtration of dust, pollen, and other particles
  • Improves interior air quality for a healthier environment
  • Supports optimal performance of HVAC systems
  • Contributes to a more comfortable driving experience
  • Designed for easy installation
  • High-quality construction for durability
Quantity
2
Height [mm]
2+2
Width [mm]
+100
Length [mm]
235
Filter assembly
Fine purification cabin filter
multi-element
Two-piece
Unit
Set
  • MAZDA
    • 5 (CW)
      • 1.6 CD (85kW/116PS)
      • 2.0 (CWEFW) (110kW/150PS)
      • 2.0 (CWEFW) (106kW/144PS)
      • 1.8 MZR (85kW/116PS)
    • 3 (BK)
      • 1.6 (BK14) (77kW/105PS)
      • 2.0 (BKEP) (110kW/150PS)
      • 1.6 DI Turbo (80kW/109PS)
      • 1.3 (BK14) (62kW/84PS)
      • 2.3 MPS Turbo (BK14) (191kW/260PS)
      • 2.0 MZR-CD (BK14) (105kW/143PS)
      • 1.6 MZ-CD (66kW/90PS)
    • 3 Sedans (BK)
      • 1.6 (BK12) (77kW/105PS)
      • 2.0 (BKEP) (110kW/150PS)
      • 1.6 DI Turbo (BK12Y) (80kW/109PS)
      • 2.0 MZR-CD (BK12) (105kW/143PS)
    • 5 (CR)
      • 1.8 (CR19) (85kW/116PS)
      • 2.0 (CREW, CR19) (107kW/146PS)
      • 2.0 CD (CR19) (81kW/110PS)
      • 2.0 CD (CR19) (105kW/143PS)
  • CITROËN
    • BERLINGO / BERLINGO FIRST Lielas ietilpības automobilis (MF_
      • 1.4 i bivalent (MFKFW) (55kW/75PS)
  • SUZUKI
    • GRAND VITARA I Atvērta tipa visurgājējs (GT)
      • 1.6 4x4 (SQ416) (69kW/94PS)
      • 2.0 4x4 (SQ420) (94kW/128PS)