RIDEX 402B1290 Brake Pad Set, Disc Brakes
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 402B1290
Make RIDEX
EAN 4059191630066
  • Designed for disc brake systems
  • Part code: 402B1290
  • Brand: RIDEX
  • Ensures reliable stopping power
  • Durable construction for extended use
  • Meets quality standards for performance
  • Suitable for everyday driving conditions
Installation side
Front axle
Length 1 [mm]
156,4
Length 2 [mm]
155,2
Height 1 [mm]
71
Height 2 [mm]
72
Thickness 1 [mm]
18,2
Thickness 2 [mm]
19,7
complies with ECE standards
ECE R90
  • VOLVO
    • S80 I (184)
      • 2.9 (150kW/204PS)
      • T6 (200kW/272PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.0 T (166kW/226PS)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 (120kW/163PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.9 (147kW/200PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • 2.4 T (147kW/200PS)
      • D5 (120kW/163PS)
      • 2.4 Bifuel (CNG) (103kW/140PS)
      • 3.0 (144kW/196PS)
      • T6 (200kW/272PS)
      • 2.4 D (96kW/131PS)
      • 2.5 T AWD (154kW/210PS)
      • 2.5 T (154kW/210PS)
      • T5 AWD (147kW/200PS)
      • 2.4 Bifuel (LPG) (103kW/140PS)
    • XC90 I (275)
      • D5 AWD (147kW/200PS)
      • 3.2 AWD (179kW/243PS)
      • 2.5 T AWD (154kW/209PS)
      • T6 AWD (200kW/272PS)
      • D5 AWD (120kW/163PS)
      • V8 AWD (232kW/316PS)
      • D5 AWD (136kW/185PS)
      • 3.2 AWD (175kW/238PS)
      • D3 / D5 (120kW/163PS)
      • 2.5 T AWD (154kW/209PS)
      • D5 AWD (120kW/163PS)
    • V70 II (285)
      • T5 (184kW/250PS)
      • 2.4 T (147kW/200PS)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • D5 (120kW/163PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • 2.4 T AWD (147kW/200PS)
      • 2.4 D (96kW/131PS)
      • 2.5 T AWD (154kW/209PS)
      • D5 AWD (120kW/163PS)
      • 2.5 T (154kW/209PS)
      • T5 (191kW/260PS)
      • D5 (136kW/185PS)
      • D5 AWD (136kW/185PS)
      • 2.4 D (93kW/126PS)
      • 2.4 CDI (90kW/122PS)
    • S60 I (384)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.4 T (147kW/200PS)
      • T5 (184kW/250PS)
      • D5 (120kW/163PS)
      • 2.4 T AWD (147kW/200PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • 2.4 D (96kW/130PS)
      • 2.5 T (154kW/210PS)
      • 2.5 T AWD (154kW/210PS)
      • T5 (191kW/260PS)
      • D5 (136kW/185PS)
      • 2.4 D (93kW/126PS)
      • T5 (195kW/265PS)
      • 2.4 (132kW/180PS)
      • 2.4 D (90kW/122PS)
    • XC70 I Cross Country (295)
      • D5 XC AWD (120kW/163PS)
    • S40 II (544)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • T5 (162kW/220PS)
      • T5 AWD (162kW/220PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 1.6 D (81kW/110PS)
      • 2.0 (107kW/146PS)
      • D5 (132kW/179PS)
      • T5 (169kW/230PS)
      • T5 AWD (169kW/230PS)
      • 1.8 FlexFuel (92kW/125PS)
    • V50 (545)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.0 D (100kW/136PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 1.6 (74kW/101PS)
      • 1.6 D (81kW/110PS)
      • 2.0 (107kW/146PS)
      • D5 (132kW/179PS)
      • 1.8 FlexFuel (92kW/125PS)
      • 2.4 Tdi (120kW/163PS)
      • D2 (84kW/114PS)
      • 2.0 FlexFuel (107kW/146PS)
    • C70 II Kabriolets (542)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 i (125kW/170PS)
      • T5 (162kW/220PS)
      • T5 (169kW/230PS)
    • C30 (533)
      • 2.0 (107kW/145PS)
      • 2.4 i (125kW/170PS)
      • T5 (162kW/220PS)
      • T5 (169kW/230PS)
      • 2.0 FlexFuel (107kW/146PS)
    • V40 Hečbeka virsbūve (525)
      • T4 (132kW/180PS)
      • T4 GTDi (132kW/180PS)
      • T5 (157kW/214PS)
      • T2 (90kW/122PS)
      • T3 (112kW/152PS)
      • D2 (88kW/120PS)
      • T2 (90kW/122PS)
      • T3 (112kW/152PS)
      • T4 (140kW/190PS)
    • V40 Cross Country (526)
      • T5 AWD (157kW/214PS)
  • SAAB
    • 9-3 (YS3F, E79, D79, D75)
      • 2.0 t (120kW/163PS)
      • 1,8t (110kW/150PS)
      • 2.0 t (154kW/210PS)
      • 2.0 t (129kW/175PS)
      • 2.8 Turbo V6 (184kW/250PS)
      • 2.8 Turbo V6 (188kW/256PS)
      • 2.8 Turbo V6 XWD (206kW/280PS)
      • 1,8t BioPower (129kW/175PS)
      • 2.0 t (177kW/241PS)
      • 2.0 Turbo XWD (154kW/210PS)
    • 9-3 Kabriolets (YS3F)
      • 2.0 t (129kW/175PS)
      • 2.0 t (154kW/210PS)
      • 1,8t (110kW/150PS)
      • 2.8 Turbo V6 (184kW/250PS)
      • 2.0 Turbo Performance (185kW/252PS)
      • 2.8 Turbo V6 (188kW/256PS)
      • 2.8 Turbo V6 (203kW/276PS)
      • 2.8 Turbo V6 (206kW/280PS)
    • 9-3 Universālis (E50)
      • 1.8 i (90kW/122PS)
      • 2.0 t (110kW/150PS)
      • 2.0 t (129kW/175PS)
      • 2.0 t (154kW/209PS)
      • 2.8 Turbo V6 (184kW/250PS)
      • 2.8 Turbo V6 (188kW/256PS)
      • 2.0 t XWD (154kW/209PS)
      • 1.8 t (110kW/150PS)
      • 2.0 t (147kW/200PS)
  • FORD
    • FOCUS II (DA_, HCP, DP)
      • 2.5 ST (166kW/225PS)
      • 2.5 RS (224kW/305PS)
  • MAZDA
    • 3 (BK)
      • 2.3 MPS Turbo (BK14) (191kW/260PS)
    • 3 (BL)
      • 2.3 MPS Turbo (BL14) (191kW/260PS)