RIDEX 402B1152 Brake Pad Set, Disc Brakes
Compatible with OPEL CORSA E (X15) , OPEL CORSA E Furgons/Hečbeks (X15) ,
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 402B1152
Make RIDEX
EAN 4059191604494
  • Direct fit for disc brake systems
  • Durable construction for extended lifespan
  • Consistent and reliable braking performance
  • Designed for everyday driving conditions
  • High-quality materials for optimal friction
  • Part number: 402B1152
  • Brand: RIDEX
Width [mm]
155,3
Height [mm]
52,5
Thickness [mm]
17,1
Wear sensor
with wear sound warning signal
Additional article/Additional information
with accessories
Installation side
Front axle
complies with ECE standards
ECE R90
  • OPEL
    • CORSA E (X15)
      • 1.0 (08, 68) (66kW/90PS)
      • 1.0 (08, 68) (85kW/115PS)
      • 1.2 (08, 68) (51kW/69PS)
      • 1.4 (08, 68) (66kW/90PS)
      • 1.4 Turbo (08, 68) (74kW/101PS)
      • 1.3 CDTI (08, 68) (55kW/75PS)
      • 1.3 CDTI (08, 68) (70kW/95PS)
      • 1.4 (08, 68) (55kW/75PS)
      • 1.4 LPG (08, 68) (66kW/90PS)
      • 1.4 Turbo (08, 68) (110kW/150PS)
      • 1.6 Turbo (08, 68) (152kW/207PS)
      • 1.4 LPG (08, 68) (64kW/87PS)
    • CORSA E Furgons/Hečbeks (X15)
      • 1.2 (08) (51kW/69PS)
      • 1.3 CDTI (08) (55kW/75PS)
      • 1.3 CDTI (08) (70kW/95PS)
      • 1.4 (08) (66kW/90PS)
      • 1.4 (08) (55kW/75PS)