PN 402B0228
Make RIDEX
EAN 4059191319879
  • Designed for disc brake systems
  • Part code: 402B0228
  • Brand: RIDEX
  • Ensures reliable stopping power
  • Durable construction for longevity
  • Suitable for everyday driving conditions
Width [mm]
157,3
Height [mm]
58,5
Thickness [mm]
1:6
Wear sensor
with wear sound warning signal
Number of wear sensors [per axle]
4
WVA number
23698
Installation side
Front axle
complies with ECE standards
ECE R90
  • NISSAN
    • NAVARA NP300 (D40)
      • 2.5 dCi 4WD (D40TT, D40T, D40M, D40BB) (140kW/190PS)
      • 3.0 dCi 4WD (170kW/231PS)
      • 2.5 dCi (106kW/144PS)
      • 2.5 dCi 4WD (128kW/174PS)
      • 2.5 dCi 4WD (126kW/171PS)
      • 2.5 dCi (120kW/163PS)
      • 2.5 dCi 4WD (106kW/144PS)
    • NAVARA NP300 Platforma/Šasija (D40)
      • 2.5 dCi (140kW/190PS)
      • 3.0 dCi (170kW/231PS)
      • 2.5 dCi 4WD (106kW/144PS)
    • MURANO II (Z51)
      • 2.5 dCi 4x4 (140kW/190PS)
      • 3.5 4x4 (188kW/256PS)
    • QASHQAI I (J10, NJ10)
      • 2.0 Visu riteņu piedziņa (104kW/141PS)
      • 1.6 dCi Visu riteņu piedziņa (96kW/130PS)
      • 1.6 dCi (96kW/130PS)
      • 2.0 dCi (110kW/150PS)
      • 2.0 dCi Visu riteņu piedziņa (110kW/150PS)
    • MURANO I (Z50)
      • 3.5 4x4 (172kW/234PS)
    • PATHFINDER III (R51)
      • 2.5 dCi 4WD (128kW/174PS)
      • 4.0 4WD (198kW/269PS)
      • 2.5 dCi (128kW/174PS)
      • 2.5 dCi 4WD (126kW/171PS)
      • 2.5 dCi 4WD (140kW/190PS)
      • 3.0 dCi (170kW/231PS)
      • 2.5 dCi 4WD (120kW/163PS)
    • 350Z Coupe (Z33)
      • 3.5 (BAZ33) (230kW/313PS)
    • NAVARA NP300 Pick-up (D23, D23T)
      • 2.5 dCi 4x4 (120kW/163PS)
      • 2.5 dCi 4x4 (140kW/190PS)
    • QASHQAI I VAN (J10)
      • 1.6 dCi (96kW/131PS)
    • MURANO II VAN (Z51)
      • 3.5 CVTC 4x4 (188kW/256PS)
      • 2.5 dCi 4x4 (140kW/190PS)
    • PATHFINDER III VAN (R51_)
      • 2.5 dCi 4x4 (R51M) (140kW/190PS)
      • 3.0 dCi 4x4 (R51M) (170kW/231PS)
  • INFINITI
    • M (Y51)
      • 35h (268kW/364PS)
      • 37 (235kW/320PS)
      • 30d (175kW/238PS)
    • EX
      • 35 (221kW/301PS)
      • 37 (228kW/310PS)
      • 30d (175kW/238PS)
      • 37 (235kW/320PS)
      • 25 (175kW/238PS)
    • G Sedans
      • 35 (191kW/260PS)
      • 37 (243kW/330PS)
      • 37 X (235kW/320PS)
      • 37 (235kW/320PS)
    • FX
      • 35 Visu riteņu piedziņa (206kW/280PS)
      • 45 Visu riteņu piedziņa (232kW/316PS)
      • 35 (206kW/280PS)
    • G Coupe
      • 37 (243kW/330PS)
      • 37 (235kW/320PS)
    • G Kabriolets
      • 37 (235kW/320PS)
    • Q60 Coupe
      • 3.7 (235kW/320PS)
    • Q60 Kabriolets
      • 3.7 (235kW/320PS)
    • QX50 I
      • 30d AWD (175kW/238PS)
      • 37 AWD (235kW/320PS)
    • Q70 (Y51)
      • 3.7 (235kW/320PS)
      • 3.0 (175kW/238PS)
      • 2.2 D (125kW/170PS)
  • RENAULT
    • KOLEOS I (HY_)
      • 2.0 dCi (HY0K) (110kW/150PS)
      • 2.0 dCi 4x4 (HY0K) (110kW/150PS)
      • 2.0 dCi 4x4 (HY0B) (127kW/173PS)
      • 2.5 (HY0C, HY0N) (126kW/171PS)
      • 2.5 4x4 (HY0C, HY0N) (126kW/171PS)