RIDEX 402B0180 Brake Pad Set, Disc Brakes
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN 402B0180
Make RIDEX
EAN 4059191321711
  • Designed for disc brake systems
  • Part number: 402B0180
  • Brand: RIDEX
  • Ensures reliable stopping power
  • Durable construction for extended life
  • Meets quality standards for consistent performance
  • Suitable for everyday driving conditions
Installation side
Rear axle
Width 1 [mm]
108,2
Height 1 [mm]
41,7
Thickness 1 [mm]
14,5
WVA number
23572
Wear sensor
wear sensor
Number of wear sensors [per axle]
"1"
with wear sound warning signal
Mass [kg]
0,82
complies with ECE standards
ECE R90
  • SUBARU
    • IMPREZA Sedans (GC)
      • 1.6 i AWD (GC4) (66kW/90PS)
      • 1.8 i AWD (GC6) (76kW/103PS)
      • 2.0 Turbo GT AWD (GC8) (155kW/211PS)
      • 2.0 i AWD (GC8) (85kW/115PS)
      • 1.6 i (GC3) (66kW/90PS)
      • 1.6 i (GC3) (70kW/95PS)
      • 2.0 i AWD (GC8) (92kW/125PS)
      • 2.0 Turbo GT AWD (GC8) (160kW/218PS)
      • 1.6 i AWD (GC4) (70kW/95PS)
    • IMPREZA Universālis (GF)
      • 1.6 i AWD (GF4) (66kW/90PS)
      • 1.8 i AWD (GF6) (76kW/103PS)
      • 2.0 i Turbo AWD (GF8) (155kW/211PS)
      • 1.6 i (GF3) (70kW/95PS)
      • 2.0 i 16V AWD (GF8) (92kW/125PS)
      • 2.0 Turbo GT AWD (GF8) (160kW/218PS)
      • 1.6 i AWD (GF4) (70kW/95PS)
      • 2.0 i AWD (GF8) (85kW/116PS)
      • 1.8 i (GF5) (76kW/103PS)
    • IMPREZA Coupe (GFC)
      • 2.0 AWD (GC8) (85kW/115PS)
      • 1.6 (GC4) (66kW/90PS)
      • 1.6 AWD (GC4) (66kW/90PS)
      • 2.0 Turbo AWD (GC8) (155kW/211PS)
    • FORESTER (SF_)
      • 2.0 AWD (SF5) (90kW/122PS)
      • 2.0 S Turbo AWD (SF5) (125kW/170PS)
      • 2.0 AWD (SF5) (92kW/125PS)
      • 2.0 S Turbo AWD (SF5) (130kW/177PS)
    • FORESTER (SH_)
      • 2.5 AWD (SH9) (126kW/171PS)
      • 2.0 AWD (SH5) (110kW/150PS)
      • 2.0 D AWD (SHH, SHD, SHN) (108kW/147PS)
      • 2.5 AWD (SH9) (169kW/230PS)
    • LEGACY III Universālis (BH)
      • 2.5 AWD (BH9) (115kW/156PS)
      • 2.0 AWD (BH5) (92kW/125PS)
    • LEGACY III (BE)
      • 2.0 AWD (BE5) (92kW/125PS)
      • 2.5 AWD (BE9) (115kW/156PS)
    • IMPREZA Sedans (GD)
      • 1.6 AWD (GD5) (70kW/95PS)
      • 2.0 i AWD (GD9) (92kW/125PS)
      • 2.0 WRX Turbo AWD (GDA) (160kW/218PS)
      • 2.0 WRX Turbo AWD (GDA) (165kW/225PS)
      • 2.0 i R AWD (GD9) (118kW/160PS)
      • 1.5 AWD (GD3) (77kW/105PS)
      • 1.6 (70kW/95PS)
    • IMPREZA Universālis (GG)
      • 1.6 AWD (70kW/95PS)
      • 2.0 AWD (GG9) (92kW/125PS)
      • 2.0 Turbo AWD (GGA) (160kW/218PS)
      • 2.0 WRX Turbo AWD (GGA) (165kW/225PS)
      • 2.0 i R AWD (GG9) (118kW/160PS)
      • 1.5 AWD (GG3) (77kW/105PS)
    • OUTBACK (BE, BH)
      • 3.0 H6 AWD (BHE) (154kW/209PS)
      • 2.5 AWD (BH9) (115kW/156PS)
    • FORESTER (SG_)
      • 2.0 AWD (SG5) (92kW/125PS)
      • 2.0 S Turbo AWD (SG5) (130kW/177PS)
      • 2.5 AWD (SG9) (155kW/211PS)
      • 2.0 X AWD (SG5) (116kW/158PS)
      • 2.5 AWD (SG9, S11SG, S12SH) (169kW/230PS)
      • 2.5 RX Nato AWD (SG9) (115kW/156PS)
    • OUTBACK (BL, BP)
      • 2.5 AWD (BP9) (121kW/165PS)
      • 3.0 AWD (BPE) (180kW/245PS)
      • 2.0 D AWD (BPD) (110kW/150PS)
      • 2.5 AWD (BP9) (127kW/173PS)
    • LEGACY IV (BL)
      • 2.0 AWD (BL5) (101kW/138PS)
      • 2.5 AWD (BL9) (121kW/165PS)
      • 3.0 R AWD (BLE, B13) (180kW/245PS)
      • 2.0 AWD (BL5) (121kW/165PS)
      • 2.0 R AWD (BL5) (110kW/150PS)
      • 2.0 D AWD (BLD) (110kW/150PS)
      • 2.5 i AWD (BL9) (127kW/173PS)
    • LEGACY IV Universālis (BP)
      • 2.0 AWD (BP5) (101kW/138PS)
      • 2.5 AWD (BP9) (121kW/165PS)
      • 3.0 R AWD (BPE) (180kW/245PS)
      • 2.0 AWD (BP5) (121kW/165PS)
      • 2.5 i AWD (BP9) (127kW/173PS)
      • 2.0 R AWD (BP5) (110kW/150PS)
    • IMPREZA Hečbeka virsbūve (GR, GH, G3)
      • 2.5 WRX STi AWD (GRF) (221kW/301PS)
    • OUTBACK (BR)
      • 2.0 D AWD (BRD) (110kW/150PS)
      • 2.5 i AWD (BR9) (123kW/167PS)
      • 3.6 R AWD (BRF) (191kW/260PS)
    • LEGACY V (BM)
      • 2.0 i AWD (BM5) (110kW/150PS)
      • 2.5 i AWD (BM9) (123kW/167PS)
      • 2.0 D AWD (BMD) (110kW/150PS)
    • LEGACY V Universālis (BR)
      • 2.0 i AWD (110kW/150PS)
    • BRZ (ZC6)
      • 2.0 (ZC6) (147kW/200PS)
    • IMPREZA Sedans (GE, GV)
      • 2.5 WRX STi AWD (GVF) (221kW/301PS)
    • WRX Sedans (GJ)
      • STi 2.5 AWD (221kW/301PS)