RIDEX Stabilizator Link Rod 3229S0200
Compatible with BMW 5 (E60) , BMW 5 Touring (E61) , BMW 6 (E63) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN 3229S0200
Make RIDEX
EAN 4059191203086
  • Connects stabilizer bar to suspension
  • Reduces body roll during turns
  • Enhances vehicle stability
  • Durable construction for longevity
  • Ensures precise handling
  • Designed for specific vehicle applications
  • Improves ride comfort
  • Reliable performance
Installation side
Double rear axle
Diameter 3 [mm]
8
Strut
Tie rod
Suspension system
Vehicles without a stabilizer
Thread type
with right-hand thread
Container type
Gearbox
Thread size 1
M10X1.5
Thread size 2
M12X1.5
Length [mm]
127
  • BMW
    • 5 (E60)
      • 520 i (125kW/170PS)
      • 530 i (170kW/231PS)
      • 530 d (160kW/218PS)
      • 525 i (141kW/192PS)
      • 545 i (245kW/333PS)
      • 525 d (130kW/177PS)
      • M5 (373kW/507PS)
      • 535 d (200kW/272PS)
      • 530 i (190kW/258PS)
      • 523 i (130kW/177PS)
      • 525 i (160kW/218PS)
      • 540 i (225kW/306PS)
      • 550 i (270kW/367PS)
      • 520 d (120kW/163PS)
      • 530 d (170kW/231PS)
      • 525 xi (160kW/218PS)
      • 530 xi (190kW/258PS)
      • 530 xd (170kW/231PS)
      • 525 d (120kW/163PS)
      • 520 d (110kW/150PS)
      • 535 d (210kW/286PS)
      • 525 i (160kW/218PS)
      • 525 xi (160kW/218PS)
      • 523 i (140kW/190PS)
      • 525 d (145kW/197PS)
      • 530 d (173kW/235PS)
      • 530 xd (173kW/235PS)
      • 530 i (200kW/272PS)
      • 530 xi (200kW/272PS)
      • 525 xd (145kW/197PS)
      • 520 d (130kW/177PS)
      • 520 i (125kW/170PS)
      • 520 i (120kW/163PS)
      • 525 i xDrive (160kW/218PS)
      • 530 i xDrive (200kW/272PS)
      • 525 d xDrive (145kW/197PS)
      • 530 d xDrive (173kW/235PS)
      • 530 d (155kW/211PS)
      • 520 i (115kW/156PS)
      • 540 i (220kW/299PS)
      • 523 i (140kW/190PS)
      • 530 i (200kW/272PS)
      • 530 xi (200kW/272PS)
      • 525 i (160kW/218PS)
    • 5 Touring (E61)
      • 525 i (141kW/192PS)
      • 545 i (245kW/333PS)
      • 530 d (160kW/218PS)
      • 525 d (130kW/177PS)
      • 535 d (200kW/272PS)
      • 530 i (190kW/258PS)
      • 523 i (130kW/177PS)
      • 525 i (160kW/218PS)
      • 550 i (270kW/367PS)
      • 530 d (170kW/231PS)
      • 530 xd (170kW/231PS)
      • 525 xi (160kW/218PS)
      • 530 xi (190kW/258PS)
      • 520 d (120kW/163PS)
      • 525 d (120kW/163PS)
      • 520 d (110kW/150PS)
      • 525 d (145kW/197PS)
      • 530 d (173kW/235PS)
      • 530 xd (173kW/235PS)
      • 530 i (200kW/272PS)
      • 530 xi (200kW/272PS)
      • 525 i (160kW/218PS)
      • 525 xi (160kW/218PS)
      • 535 d (210kW/286PS)
      • 523 i (140kW/190PS)
      • M5 (373kW/507PS)
      • 525 xd (145kW/197PS)
      • 520 d (130kW/177PS)
      • 520 i (125kW/170PS)
      • 525 i xDrive (160kW/218PS)
      • 530 i xDrive (200kW/272PS)
      • 525 d xDrive (145kW/197PS)
      • 530 d xDrive (173kW/235PS)
      • 520 i (120kW/163PS)
      • 530 i (200kW/272PS)
      • 523 i (140kW/190PS)
      • 530 xi (200kW/272PS)
    • 6 (E63)
      • 645 Ci (245kW/333PS)
      • 630 i (190kW/258PS)
      • 650 i (270kW/367PS)
      • M (373kW/507PS)
      • 630 i (200kW/272PS)
      • 635 d (210kW/286PS)
      • 630 i (200kW/272PS)
    • 6 Kabriolets (E64)
      • 645 Ci (245kW/333PS)
      • 630 i (190kW/258PS)
      • 650 i (270kW/367PS)
      • M6 (373kW/507PS)
      • 635 d (210kW/286PS)
      • 630 i (200kW/272PS)
      • 630 i (200kW/272PS)