RIDEX 3229S0020 Stabilizer Link
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 3229S0020
Make RIDEX
EAN 4059191324415
  • Connects sway bar to suspension for reduced body roll
  • Enhances vehicle stability and handling during cornering
  • Constructed with durable materials for long-lasting performance
  • Helps maintain vehicle balance and control
  • Designed for a precise fit and easy installation
  • Restores responsive steering and driving comfort
Installation side
Front axle bilateral
Strut
Tie rod
External thread 2 [mm]
M10x1,5
Length [mm]
270
Mass [kg]
0,340
Housing material
Steel
  • AUDI
    • 80 B2 Sedans (811, 813, 814, 819, 853)
      • 1.3 (40kW/55PS)
      • 1.3 (44kW/60PS)
      • 1.6 (54kW/73PS)
      • 1.6 (55kW/75PS)
      • 1.6 (63kW/85PS)
      • 1.6 GLE (81kW/110PS)
      • 1.8 (65kW/88PS)
      • 1.8 (66kW/90PS)
      • 1.8 GTE (82kW/112PS)
      • 1.6 D (40kW/54PS)
      • 1.6 TD (51kW/70PS)
      • 1.8 CC quattro (85Q) (66kW/90PS)
      • 1.8 GTE quattro (85Q) (82kW/112PS)
      • 2.0 quattro (85Q) (85kW/115PS)
      • 2.2 quattro (85Q) (100kW/136PS)
      • 1.8 GTE quattro (85Q) (81kW/110PS)
      • 1.9 CD-5S (85kW/115PS)
      • 1.8 GTE (81kW/110PS)
      • 2.0 (85kW/115PS)
      • 1.6 (55kW/75PS)
      • 1.3 (44kW/60PS)
    • COUPE B2 (81, 855, 856)
      • 1.8 (55kW/75PS)
      • 1.8 GT (65kW/88PS)
      • 1.8 GT (66kW/90PS)
      • 1.8 GT (79kW/107PS)
      • 1.9 (85kW/115PS)
      • 2.0 (85kW/115PS)
      • 2.1 GT (96kW/131PS)
      • 2.2 GT (85kW/115PS)
      • 2.2 GT (100kW/136PS)
      • 2.2 quattro (100kW/136PS)
      • 2.2 quattro (88kW/120PS)
      • 1.8 GT (82kW/112PS)
      • 2.3 (98kW/133PS)
      • 2.3 quattro (98kW/133PS)
      • 2.0 (83kW/113PS)
      • 1.6 (55kW/75PS)
      • 2.1 GT (79kW/107PS)
      • 1.8 GT quattro (82kW/112PS)
    • 80 B3 Sedans (893, 894, 8A2)
      • 1.6 (55kW/75PS)
      • 1.8 (55kW/75PS)
      • 1.8 S (65kW/88PS)
      • 1.8 S (66kW/90PS)
      • 1.8 E (82kW/112PS)
      • 1.8 (83kW/113PS)
      • 2.0 E (83kW/113PS)
      • 1.6 D (40kW/54PS)
      • 1.6 TD (59kW/80PS)
      • 1.9 D (50kW/68PS)
      • 1.6 (51kW/70PS)
      • 2.0 E 16V (101kW/137PS)
      • 1.8 S quattro (65kW/88PS)
      • 1.8 S quattro (66kW/90PS)
      • 1.8 quattro (83kW/113PS)
      • 2.0 E quattro (83kW/113PS)
      • 2.0 quattro (85kW/115PS)
      • 2.0 E 16V quattro (101kW/137PS)
      • 2.0 E (82kW/112PS)
      • 1.8 E quattro (82kW/112PS)
      • 1.4 (48kW/65PS)
      • 1.6 (75kW/102PS)
    • COUPE B3 (89, 8B3)
      • 2.3 (100kW/136PS)
      • 2.0 (85kW/115PS)
      • 2.0 16 V (103kW/140PS)
      • 2.3 (98kW/133PS)
      • 2.3 20V (123kW/167PS)
      • 2.6 (110kW/150PS)
      • 2.8 (128kW/174PS)
      • 2.3 quattro (100kW/136PS)
      • 2.3 20V quattro (125kW/170PS)
      • S2 quattro (162kW/220PS)
      • S2 quattro (169kW/230PS)
      • 2.3 quattro (98kW/134PS)
      • 2.3 20V quattro (123kW/167PS)
      • 2.6 quattro (110kW/150PS)
      • 2.8 quattro (128kW/174PS)
      • 2.3 20V (125kW/170PS)
      • 1.8 (82kW/112PS)
      • 2.2 quattro (100kW/136PS)
      • 2.0 16 V (101kW/137PS)
      • 2.0 (82kW/112PS)
      • 2.0 (83kW/113PS)
    • 80 B4 Sedans (8C2)
      • 1.9 TD (55kW/75PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.6 (52kW/71PS)
      • 1.6 E (74kW/101PS)
      • 2.0 (66kW/90PS)
      • 2.0 E (85kW/115PS)
      • 2.0 E 16V (103kW/140PS)
      • 2.3 E (98kW/133PS)
      • 2.6 (110kW/150PS)
      • 2.8 (128kW/174PS)
      • 2.0 E 16V quattro (103kW/140PS)
      • 2.0 E quattro (85kW/115PS)
      • S2 quattro (169kW/230PS)
      • 2.3 E quattro (98kW/133PS)
      • 2.6 quattro (110kW/150PS)
      • 2.8 quattro (128kW/174PS)
      • 2.0 E 16V (101kW/137PS)
    • 80 B4 Avant (8C5)
      • 2.0 (66kW/90PS)
      • 2.0 E (85kW/115PS)
      • 2.0 E 16V (103kW/140PS)
      • 2.3 E (98kW/133PS)
      • 2.6 (110kW/150PS)
      • S2 quattro (169kW/230PS)
      • 2.6 quattro (110kW/150PS)
      • 2.8 quattro (128kW/174PS)
      • RS2 quattro (232kW/315PS)
      • 2.3 E quattro (98kW/133PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.6 E (74kW/101PS)
      • 2.8 (128kW/174PS)
      • 1.9 TD (55kW/75PS)
    • 90 B2 (813, 814, 853)
      • 2.0 (85kW/115PS)
      • 2.2 (85kW/115PS)
      • 2.2 (100kW/136PS)
      • 2.2 E quattro (100kW/136PS)
      • 2.2 E quattro (88kW/120PS)
      • 2.0 (83kW/113PS)
    • 90 B3 (893, 894, 8A2)
      • 2.0 (85kW/115PS)
      • 2.3 E (100kW/136PS)
      • 2.3 E (98kW/133PS)
      • 2.3 E 20V (123kW/167PS)
      • 2.3 E quattro (100kW/136PS)
      • 2.3 E 20V quattro (125kW/170PS)
      • 2.3 E quattro (98kW/133PS)
      • 2.3 E 20V quattro (123kW/167PS)
      • 2.2 E (100kW/136PS)
      • 2.2 E quattro (100kW/136PS)
      • 2.3 E 20V (125kW/170PS)
      • 1.6 TD (59kW/80PS)
      • 2.0 20 V (118kW/160PS)
      • 2.0 20 V quattro (118kW/160PS)
    • CABRIOLET B3 (8G7)
      • 2.0 E (85kW/115PS)
      • 2.3 E (98kW/133PS)
      • 2.6 (110kW/150PS)
      • 2.8 (128kW/174PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)