RIDEX Control Arm, Wheel Suspension 273C1107
Compatible with VOLVO V60 I (155) , VOLVO V70 III (135) , VOLVO S80 II (124) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN 273C1107
Make RIDEX
EAN 4059191815524
  • Direct replacement for original equipment
  • Enhances vehicle handling and stability
  • Durable construction for long-lasting performance
  • Contributes to proper wheel alignment
  • Restores precise steering response
  • Designed for a smooth and comfortable ride
  • High-quality materials for reliability
Installation side
Front axle on the left
Material
Aluminum
Steering type
Suspension control arm
Length [mm]
495
Thread size
M14x1,5
Tapered cone
1:6
  • VOLVO
    • V60 I (155)
      • 2.0 T (149kW/203PS)
      • D3 / D4 (120kW/163PS)
      • D5 (151kW/205PS)
      • D5 AWD (151kW/205PS)
      • T3 (110kW/150PS)
      • T4 (132kW/180PS)
      • T5 (177kW/241PS)
      • T6 AWD (224kW/305PS)
      • 1.6 DRIVe (84kW/114PS)
      • D5 (158kW/215PS)
      • D5 AWD (158kW/215PS)
      • T4F (132kW/180PS)
      • D6 Hybrid AWD (206kW/280PS)
      • D3 (100kW/136PS)
      • D4 AWD (120kW/163PS)
      • D4 (133kW/181PS)
      • D4 AWD (133kW/181PS)
      • T5 (180kW/245PS)
      • T6 (225kW/306PS)
      • T5 (157kW/214PS)
      • 3.0 T AWD (258kW/351PS)
      • T6 AWD (242kW/329PS)
      • T5 AWD (180kW/245PS)
      • D5 (169kW/230PS)
      • D5 AWD (169kW/230PS)
      • D2 (88kW/120PS)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D4 (140kW/190PS)
      • D4 AWD (140kW/190PS)
      • D5 (165kW/224PS)
      • D6 Hybrid AWD (206kW/280PS)
      • T3 (112kW/152PS)
      • T3 (112kW/152PS)
      • T4 (140kW/190PS)
      • D5 Hybrid AWD (169kW/230PS)
      • T5 AWD (187kW/254PS)
      • T6 AWD (225kW/306PS)
      • T2 (90kW/122PS)
      • 2.0 Polestar AWD (270kW/367PS)
      • T5 (162kW/220PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
    • V70 III (135)
      • T4 (132kW/180PS)
      • T5 (177kW/241PS)
      • D3 / D4 (120kW/163PS)
      • 1.6 DRIVe / D2 (84kW/114PS)
      • D5 (158kW/215PS)
      • D5 AWD (158kW/215PS)
      • 3.2 (179kW/243PS)
      • T4F (132kW/180PS)
      • 3.2 AWD (179kW/243PS)
      • T6 AWD (224kW/305PS)
      • 2.5 T (147kW/200PS)
      • 3.2 AWD (175kW/238PS)
      • T6 AWD (210kW/286PS)
      • 2.4 D (120kW/163PS)
      • D5 (136kW/185PS)
      • 2.0 (107kW/145PS)
      • 3.2 (175kW/238PS)
      • 2.0 D (100kW/136PS)
      • D5 AWD (136kW/185PS)
      • 2.0 BiFuel (157kW/214PS)
      • 2.5 T FlexiFuel (147kW/200PS)
      • 2.0 FlexiFuel (107kW/146PS)
      • 2.4 D (129kW/175PS)
      • 2.5 T FlexiFuel (170kW/231PS)
      • D5 (151kW/205PS)
      • D5 AWD (151kW/205PS)
      • 1.6 D (80kW/109PS)
      • 2.5 T (170kW/231PS)
      • 2.0 T (149kW/203PS)
      • D4 AWD (120kW/163PS)
      • D3 (100kW/136PS)
      • D4 (133kW/181PS)
      • D4 AWD (133kW/181PS)
      • T5 (180kW/245PS)
      • D2 (88kW/120PS)
      • D3 (110kW/150PS)
      • T4 (140kW/190PS)
      • 2.0 GDI (157kW/214PS)
    • S80 II (124)
      • T4 (132kW/180PS)
      • T5 (177kW/241PS)
      • T6 AWD (224kW/305PS)
      • D3 / D4 (120kW/163PS)
      • 3.2 AWD (179kW/243PS)
      • 3.2 (179kW/243PS)
      • 1.6 DRIVe (84kW/114PS)
      • D5 AWD (158kW/215PS)
      • D5 (158kW/215PS)
      • T4F (132kW/180PS)
      • D5 (136kW/185PS)
      • 4.4 V8 AWD (232kW/316PS)
      • 2.5 T (147kW/200PS)
      • 3.2 (175kW/238PS)
      • 2.4 D (120kW/163PS)
      • 3.2 AWD (175kW/238PS)
      • T6 AWD (210kW/286PS)
      • D5 AWD (136kW/185PS)
      • 2.5 T FlexFuel (147kW/200PS)
      • 2.0 FlexFuel (107kW/146PS)
      • 2.0 TDi (100kW/136PS)
      • D3 (100kW/136PS)
      • 2.5 T FlexFuel (170kW/231PS)
      • 2.4 D (129kW/175PS)
      • D5 (151kW/205PS)
      • D5 AWD (151kW/205PS)
      • 1.6 D DRIVe (80kW/109PS)
      • 2.5 T (170kW/231PS)
      • 2.0 T (149kW/203PS)
      • 2.0 (107kW/146PS)
      • D4 (133kW/181PS)
      • T5 (180kW/245PS)
      • 2.0 Drive- E (180kW/245PS)
      • 2.5 T (183kW/249PS)
      • 2.5 T (187kW/254PS)
      • T5 (162kW/220PS)
    • S60 II (134)
      • DRIVe / D2 (84kW/114PS)
      • D5 (158kW/215PS)
      • D5 AWD (158kW/215PS)
      • T4F (132kW/180PS)
      • T3 (110kW/150PS)
      • T4 (132kW/180PS)
      • 2.0 T (149kW/203PS)
      • T5 (177kW/240PS)
      • T6 AWD (224kW/304PS)
      • D3 (120kW/163PS)
      • D5 (151kW/205PS)
      • D5 AWD (151kW/205PS)
      • T6 AWD (242kW/329PS)
      • D3 (100kW/136PS)
      • D4 (120kW/163PS)
      • T6 (225kW/306PS)
      • T5 (180kW/245PS)
      • D4 (133kW/181PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • 3.0 T AWD (258kW/351PS)
      • T5 AWD (180kW/245PS)
      • D5 (169kW/230PS)
      • D5 AWD (169kW/230PS)
      • D2 (88kW/120PS)
      • D3 (110kW/150PS)
      • D4 (140kW/190PS)
      • D4 AWD (140kW/190PS)
      • D5 (165kW/224PS)
      • T3 (112kW/152PS)
      • T3 (112kW/152PS)
      • T4 (140kW/190PS)
      • T5 AWD (187kW/254PS)
      • T6 AWD (225kW/306PS)