RIDEX 2254S0044 ABS Sensor Ring
This RIDEX ABS sensor ring is designed for reliable performance and accurate wheel speed detection.
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 2254S0044
Make RIDEX
EAN 4064138247146
  • Direct fit for specified vehicle applications
  • Ensures accurate wheel speed signal transmission
  • Critical for ABS system functionality
  • Durable construction for long service life
  • Helps maintain vehicle stability and control
  • Contributes to overall driving safety
Inner diameter [mm]
67
Width [mm]
11,3
Number of teeth on the ABS ring
29
Outer diameter [mm]
7;8
Installation side
Front axle bilateral
  • OPEL
    • VECTRA A Hečbeka virsbūve (J89)
      • 1.6 i (F68, M68) (52kW/71PS)
    • ASTRA F Sedans (T92)
      • 1.4 i (F19, M19) (44kW/60PS)
    • COMBO Furgons/minivens (71_)
      • 1.7 D (44kW/60PS)
    • TIGRA (S93)
      • 1.4 16V (F07) (66kW/90PS)
    • VECTRA A (J89)
      • 1.7 D (F19, M19) (44kW/60PS)
      • 1.6 i (F19, M19) (52kW/71PS)
    • VECTRA B Hečbeka virsbūve (J96)
      • 1.6 i (F68) (55kW/75PS)
      • 1.6 i 16V (F68) (74kW/101PS)
      • 1.6 i (F68) (55kW/75PS)
    • VECTRA B (J96)
      • 1.6 i (F19) (55kW/75PS)
      • 1.6 i 16V (F19) (74kW/100PS)
      • 1.6 i (F19) (55kW/75PS)
    • MERIVA A Lielas ietilpības automobilis (X03)
      • 1.4 16V Twinport LPG (E75) (66kW/90PS)
      • 1.8 (E75) (92kW/125PS)
      • 1.7 DTI (E75) (55kW/75PS)
      • 1.6 (E75) (64kW/87PS)
      • 1.6 16V (E75) (74kW/100PS)
      • 1.7 CDTI (E75) (74kW/100PS)
      • 1.4 16V Twinport (E75) (66kW/90PS)
      • 1.6 (E75) (77kW/105PS)
      • 1.3 CDTI (E75) (55kW/75PS)
      • 1.6 Turbo (E75) (132kW/180PS)
      • 1.7 CDTI (E75) (92kW/125PS)
      • 1.3 CDTI (E75) (51kW/69PS)
    • VECTRA B Universālis (J96)
      • 1.6 i (F35) (55kW/75PS)
      • 1.6 i 16V (F35) (74kW/100PS)
      • 1.6 i (F35) (55kW/75PS)
    • CORSA C (X01)
      • 1.8 (F08, F68) (92kW/125PS)
      • 1.7 DTI (F08, F68) (55kW/75PS)
      • 1.7 DI (F08, F68) (48kW/65PS)
      • 1.4 (F08, F68) (66kW/90PS)
      • 1.3 CDTI (F08, F68) (51kW/70PS)
      • 1.7 CDTI (F08, F68) (74kW/100PS)
      • 1.4 Twinport (F08, F68) (66kW/90PS)
    • COMBO Furgons/minivens
      • 1.7 DI 16V (48kW/65PS)
      • 1.6 (64kW/87PS)
      • 1.7 DTI 16V (55kW/75PS)
      • 1.4 16V (66kW/90PS)
      • 1.3 CDTI 16V (51kW/69PS)
      • 1.3 CDTI 16V (55kW/75PS)
      • 1.6 CNG 16V (69kW/94PS)
      • 1.7 CDTI 16V (74kW/101PS)
      • 1.6 CNG 16V (71kW/97PS)
    • CORSA C Furgons/Hečbeks (X01)
      • 1.7 DI 16V (F08, W5L) (48kW/65PS)
      • 1.7 DTI 16V (F08, W5L) (55kW/75PS)
      • 1.3 CDTI 16V (F08, W5L) (51kW/69PS)
      • 1.4 (W5L, F08) (66kW/90PS)
      • 1.7 CDTi (F08, W5L) (74kW/101PS)
    • COMBO Tour
      • 1.6 (64kW/87PS)
      • 1.7 DI 16V (48kW/65PS)
      • 1.7 DTI 16V (55kW/75PS)
      • 1.4 (66kW/90PS)
      • 1.3 CDTI 16V (51kW/69PS)
      • 1.3 CDTI 16V (55kW/75PS)
      • 1.6 CNG (69kW/94PS)
      • 1.7 CDTI 16V (74kW/101PS)
      • 1.6 CNG (71kW/97PS)
    • TIGRA TwinTop (X04)
      • 1.4 (R97) (66kW/90PS)
      • 1.8 (R97) (92kW/125PS)
      • 1.3 CDTI (R97) (51kW/69PS)