RIDEX 219G1257 Gas Spring, Tailgate
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 219G1257
Make RIDEX
EAN 4066423927771
  • Direct replacement for original tailgate gas spring
  • Ensures smooth and controlled operation
  • Provides reliable support when the tailgate is open
  • Durable construction for extended lifespan
  • Restores factory functionality
  • Easy installation
  • Part code: 219G1257
  • Brand: RIDEX
Release force [N]
470
Length [mm]
543
Lifting height [mm]
192
  • ALPINA
    • B3 Touring (E91)
      • S Bi-Turbo (294kW/400PS)
      • S Bi-Turbo Visu riteņu piedziņa (294kW/400PS)
      • Bi-Turbo (265kW/360PS)
      • Bi-Turbo Visu riteņu piedziņa (265kW/360PS)
    • D3 Universālis (E91)
      • 2.0 Bi-Turbo (157kW/214PS)
      • 2.0 (147kW/200PS)
  • BMW
    • 3 Touring (E91)
      • 325 i (155kW/211PS)
      • 318 d (100kW/136PS)
      • 318 i (100kW/136PS)
      • 316 d (85kW/116PS)
      • 320 i (110kW/150PS)
      • 325 i (160kW/218PS)
      • 330 i (190kW/258PS)
      • 320 d (120kW/163PS)
      • 330 d (170kW/231PS)
      • 325 xi (160kW/218PS)
      • 330 xi (190kW/258PS)
      • 330 xd (170kW/231PS)
      • 318 d (90kW/122PS)
      • 318 i (95kW/129PS)
      • 335 i (225kW/306PS)
      • 335 d (210kW/286PS)
      • 320 d (110kW/150PS)
      • 325 d (145kW/197PS)
      • 318 i (105kW/143PS)
      • 318 d (105kW/143PS)
      • 320 i (125kW/170PS)
      • 335 xi (225kW/306PS)
      • 330 i (200kW/272PS)
      • 330 xi (200kW/272PS)
      • 325 i (160kW/218PS)
      • 325 xi (160kW/218PS)
      • 320 d (130kW/177PS)
      • 323 i (130kW/177PS)
      • 330 d (180kW/245PS)
      • 330 d xDrive (180kW/245PS)
      • 316 i (90kW/122PS)
      • 325 i xDrive (160kW/218PS)
      • 330 i xDrive (200kW/272PS)
      • 335 i xDrive (225kW/306PS)
      • 320 d xDrive (130kW/177PS)
      • 320 d (135kW/184PS)
      • 320 d xDrive (135kW/184PS)
      • 325 d (150kW/204PS)
      • 320 d xDrive (120kW/163PS)
      • 323 i (140kW/190PS)
      • 335 i (240kW/326PS)
      • 335 i xDrive (240kW/326PS)
      • 320 d (147kW/200PS)
      • 320 d (145kW/197PS)
      • 320 d xDrive (147kW/200PS)
      • 320 d xDrive (145kW/197PS)
      • 335 xi (240kW/326PS)
      • 330 i (200kW/272PS)