RIDEX Gas Spring, Tailgate/Trunk Lid 219G0165
Compatible with AUDI A4 Allroad B8 (8KH) , AUDI A4 B8 Avant (8K5) ,
inc. VAT 21%
In stock 4
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 219G0165
Make RIDEX
EAN 4059191192489
  • Direct replacement for tailgate/trunk lid.
  • Ensures smooth opening and closing.
  • Durable construction for extended lifespan.
  • Reliable support and functionality.
  • Easy installation.
  • Designed to meet original equipment standards.
  • Part code: 219G0165
  • Brand: RIDEX
Installation side
from both sides
Length [m]
500
Housing diameter [mm]
18"
Piston rod diameter [mm]
8
Lifting height [mm]
+200
Release force [N]
530
required quantity
2
Diameter of mounting points [mm]
18"
  • AUDI
    • A4 Allroad B8 (8KH)
      • 2.0 TDI quattro (130kW/177PS)
      • 3.0 TDI quattro (180kW/245PS)
      • 2.0 TFSI quattro (155kW/211PS)
      • 2.0 TDI quattro (125kW/170PS)
      • 3.0 TDI quattro (176kW/240PS)
      • 2.0 TDI quattro (105kW/143PS)
      • 2.0 TDI quattro (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI quattro (120kW/163PS)
      • 2.0 TFSI quattro (162kW/220PS)
      • 2.0 TFSI quattro (165kW/224PS)
      • 2.0 TDI quattro (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI quattro (140kW/190PS)
    • A4 B8 Avant (8K5)
      • 1.8 TFSI (125kW/170PS)
      • 1.8 TFSI quattro (125kW/170PS)
      • 3.0 TFSI quattro (200kW/272PS)
      • 2.0 TDI (130kW/177PS)
      • 3.0 TDI (150kW/204PS)
      • 1.8 TFSI (118kW/160PS)
      • 3.2 FSI quattro (195kW/265PS)
      • 2.0 TDI (105kW/143PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 2.7 TDI (120kW/163PS)
      • 2.0 TFSI (155kW/211PS)
      • 1.8 TFSI (88kW/120PS)
      • 2.0 TFSI (132kW/180PS)
      • 1.8 TFSI quattro (118kW/160PS)
      • S4 quattro (245kW/333PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.7 TDI (140kW/190PS)
      • 2.0 TDI (88kW/120PS)
      • 2.0 TDI (120kW/163PS)
      • 3.2 FSI (195kW/265PS)
      • 2.0 TFSI flexible fuel (132kW/180PS)
      • 2.0 TFSI flexible fuel quattro (132kW/180PS)
      • 3.0 TDI quattro (155kW/211PS)
      • RS4 quattro (331kW/450PS)
      • 2.0 TFSI (165kW/224PS)
      • 2.0 TDI (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI (140kW/190PS)