RIDEX Gas Spring, Tailgate/Trunk Lid 219G0129
Compatible with SAAB 9-5 Universālis (YS3E) , SAAB 9-3 Universālis (E50) ,
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 219G0129
Make RIDEX
EAN 4059191375905
  • Specifically designed for tailgate/trunk lid applications.
  • Ensures smooth and controlled opening and closing.
  • Made with durable materials for long-lasting performance.
  • Provides reliable support and maintains original functionality.
  • Easy installation for a hassle-free replacement.
  • Enhances user convenience and safety.
  • High-quality component from RIDEX.
Length [m]
396
Diameter 1 [mm]
1:4
Housing diameter [mm]
28
Lifting height [mm]
1;10
Release force [N]
1550
Installation side
rear
  • SAAB
    • 9-5 Universālis (YS3E)
      • 2.0 t (110kW/150PS)
      • 2.3 t (125kW/170PS)
      • 3.0 V6t (147kW/200PS)
      • 2.0 t (141kW/192PS)
      • 2.3 Turbo (169kW/230PS)
      • 2.3 t (136kW/185PS)
      • 3.0 TiD (130kW/177PS)
      • 2.3 Turbo (184kW/250PS)
      • 2.2 TiD (88kW/120PS)
      • 2.3 Turbo (162kW/220PS)
      • 1.9 TiD (110kW/150PS)
      • 2.3 Turbo (191kW/260PS)
      • 2.0 t Biopower (132kW/179PS)
      • 2.0 t (136kW/185PS)
      • 2.0 t BioPower (110kW/150PS)
      • 2.3 t BioPower (154kW/210PS)
    • 9-3 Universālis (E50)
      • 1.8 i (90kW/122PS)
      • 2.0 t (110kW/150PS)
      • 2.0 t (129kW/175PS)
      • 2.0 t (154kW/209PS)
      • 1.9 TiD (88kW/120PS)
      • 1.9 TiD (110kW/150PS)
      • 2.8 Turbo V6 (184kW/250PS)