RIDEX 188C1508 Suspension Spring
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 188C1508
Make RIDEX
EAN 4059191981410
  • Direct replacement for original suspension spring
  • Engineered for durability and long service life
  • Provides optimal ride comfort and handling
  • Helps maintain correct vehicle ride height
  • Designed to absorb road shocks effectively
  • Manufactured to high-quality standards
  • Ensures reliable suspension performance
Installation side
Front axle
Spring shape
Coil spring
Suspension material
Spring steel
  • AUDI
    • A6 C7 (4G2, 4GC)
      • 2.8 FSI (150kW/204PS)
      • 2.8 FSI quattro (150kW/204PS)
      • 2.0 TDI (130kW/177PS)
      • 2.0 TDI (120kW/163PS)
      • 2.0 TFSI (132kW/180PS)
      • 2.0 TFSI (155kW/211PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI (140kW/190PS)
      • 2.0 TDI (110kW/150PS)
      • 2.0 TFSI (185kW/252PS)
      • 2.0 TFSI quattro (185kW/252PS)
      • 2.8 FSI quattro (162kW/220PS)
    • A6 C7 Avant (4G5, 4GD)
      • 2.8 FSI (150kW/204PS)
      • 2.0 TDI (130kW/177PS)
      • 2.0 TDI (120kW/163PS)
      • 2.0 TFSI (132kW/180PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI (140kW/190PS)
      • 2.0 TDI (110kW/150PS)
      • 2.0 TFSI (185kW/252PS)
    • A4 Allroad B8 (8KH)
      • 2.0 TDI quattro (130kW/177PS)
      • 2.0 TFSI quattro (155kW/211PS)
      • 2.0 TDI quattro (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI quattro (105kW/143PS)
      • 2.0 TDI quattro (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI quattro (120kW/163PS)
      • 2.0 TFSI quattro (162kW/220PS)
      • 2.0 TFSI quattro (165kW/224PS)
      • 2.0 TDI quattro (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI quattro (140kW/190PS)
    • A4 B8 (8K2)
      • 2.0 TDI (130kW/177PS)
      • 3.2 FSI quattro (195kW/265PS)
      • 2.0 TDI (105kW/143PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI (88kW/120PS)
      • 2.0 TDI (120kW/163PS)
      • 2.0 TDI (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI (140kW/190PS)
    • A4 B8 Avant (8K5)
      • 2.0 TDI (130kW/177PS)
      • 2.0 TDI (105kW/143PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI (88kW/120PS)
      • 2.0 TDI (120kW/163PS)
      • 2.0 TDI (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI (140kW/190PS)