RIDEX 188C0512 Suspension Spring
Compatible with AUDI A6 C6 Avant (4F5) ,
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 188C0512
Make RIDEX
EAN 4059191722846
  • Restores original ride height
  • Improves handling and stability
  • Durable construction for longevity
  • Designed for specific vehicle applications
  • Absorbs road shocks effectively
  • Ensures proper suspension geometry
  • High-quality materials and manufacturing
Length [mm]
293
Outer diameter [mm]
+130
Wire diameter [mm]
15,8
  • AUDI
    • A6 C6 Avant (4F5)
      • 3.0 TFSI quattro (220kW/299PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.7 TDI (120kW/163PS)
      • 3.0 TDI quattro (165kW/225PS)
      • 3.2 FSI (188kW/255PS)
      • 3.2 FSI quattro (188kW/255PS)
      • 2.4 (130kW/177PS)
      • 2.4 quattro (130kW/177PS)
      • 3.0 TDI quattro (155kW/211PS)
      • 2.7 TDI (132kW/180PS)
      • 2.7 TDI quattro (132kW/180PS)
      • 2.0 TFSI (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.7 TDI quattro (120kW/163PS)
      • 3.0 TDI quattro (171kW/233PS)
      • 2.8 FSI (154kW/210PS)
      • 3.0 quattro (160kW/218PS)
      • 2.8 FSI quattro (154kW/210PS)
      • 2.0 TDI (89kW/121PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 2.7 TDI (140kW/190PS)
      • 2.7 TDI quattro (140kW/190PS)
      • 2.8 FSI (140kW/190PS)
      • 2.8 FSI (162kW/220PS)
      • 2.8 FSI quattro (140kW/190PS)
      • 2.8 FSI quattro (162kW/220PS)
      • 3.0 TDI quattro (176kW/240PS)
      • 3.0 TFSI quattro (213kW/290PS)
      • 3.0 (160kW/218PS)
      • 2.0 TDI (120kW/163PS)