RIDEX 188C0210 Suspension Spring
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN 188C0210
Make RIDEX
EAN 4059191260423
  • Restores original ride height
  • Enhances handling and stability
  • Durable, high-quality steel construction
  • Corrosion and fatigue resistant treatment
  • Designed for precise fitment
  • Improves ride comfort
  • Meets or exceeds OE specifications
Installation side
Rear axle
Spring shape
Coil spring
Mass [kg]
2,77
Thickness 1 [mm]
14,5
Outer diameter [mm]
132
Length [mm]
287
Overall length [mm]
293
Thickness [mm]
14,5
  • AUDI
    • A4 B6 Avant (8E5)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 2.0 (96kW/130PS)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
      • 3.0 (162kW/220PS)
      • 1.9 TDI (96kW/130PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.5 TDI quattro (132kW/180PS)
      • 2.5 TDI (114kW/155PS)
      • 1.8 T quattro (110kW/150PS)
      • 3.0 quattro (162kW/220PS)
      • 1.9 TDI (74kW/101PS)
      • 1.9 TDI quattro (96kW/130PS)
      • 2.0 FSI (110kW/150PS)
      • 1.8 T (120kW/163PS)
      • 1.8 T quattro (120kW/163PS)
      • 2.5 TDI (120kW/163PS)
      • 2.4 (120kW/163PS)
      • 1.8 T (140kW/190PS)
      • 1.8 T quattro (140kW/190PS)
      • 1.9 TDI (85kW/116PS)
      • 3.0 (160kW/218PS)
      • 3.0 quattro (160kW/218PS)
    • A4 B6 Kabriolets (8H7)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 3.0 (162kW/220PS)
      • 2.4 (120kW/163PS)
      • 2.5 TDI (120kW/163PS)
      • 1.8 T (120kW/163PS)
      • 2.0 (96kW/130PS)
      • 3.0 (160kW/218PS)
    • A4 B7 Avant (8ED)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 2.0 (96kW/130PS)
      • 1.8 T (120kW/163PS)
      • 1.8 T quattro (120kW/163PS)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 2.0 TFSI quattro (147kW/200PS)
      • 3.2 FSI (188kW/255PS)
      • 3.2 FSI quattro (188kW/255PS)
      • 1.9 TDI (85kW/116PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 2.5 TDI (120kW/163PS)
      • 2.0 TDI quattro (103kW/140PS)
      • 2.0 TFSI (162kW/220PS)
      • 2.0 TFSI quattro (162kW/220PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI quattro (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TFSI (125kW/170PS)
      • 3.0 quattro (160kW/218PS)
      • 3.0 (160kW/218PS)
      • 2.0 TDI (89kW/121PS)
      • 2.0 TDI (120kW/163PS)
      • 2.0 TDI quattro (120kW/163PS)
      • 2.0 TDI (93kW/126PS)
    • A4 B7 Kabriolets (8HE)
      • 3.2 FSI (188kW/255PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TFSI 16V (147kW/200PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)