RIDEX 188C0090 Suspension Spring
Durable suspension spring designed to restore original ride height and handling characteristics.
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 188C0090
Make RIDEX
EAN 4059191260614
  • Restores original ride height
  • Ensures proper vehicle stability
  • Durable construction for longevity
  • High-quality materials
  • Designed for a precise fit
  • Improves driving comfort
  • Meets specific vehicle requirements
Installation side
Rear axle
Spring shape
Coil spring
Mass [kg]
1,98
Thickness 1 [mm]
11,4
Outer diameter [mm]
114
Length [mm]
355
  • SKODA
    • OCTAVIA II Combi (1Z5)
      • 1.4 (55kW/75PS)
      • 1.8 TSI (112kW/152PS)
      • 2.0 TDI (81kW/110PS)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 1.6 FSI (85kW/115PS)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 2.0 FSI (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 1.4 (59kW/80PS)
      • 2.0 TDI RS (125kW/170PS)
      • 1.8 TSI (118kW/160PS)
      • 2.0 TDI 16V (100kW/136PS)
      • 1.6 TDI (77kW/105PS)
      • 1.4 TSI (90kW/122PS)
      • 1.2 TSI (77kW/105PS)
  • VW
    • GOLF PLUS V (5M1, 521)
      • 1.4 16V (55kW/75PS)
      • 1.6 FSI (85kW/115PS)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 2.0 FSI (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 1.4 16V (59kW/80PS)
      • 1.4 TSI (103kW/140PS)
      • 1.4 TSI (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (96kW/131PS)
      • 1.4 TSI (90kW/122PS)
      • 1.4 TSI (118kW/160PS)
      • 2.0 TDI (81kW/110PS)
    • JETTA III (1K2)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 1.6 FSI (85kW/115PS)
      • 2.0 FSI (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
    • GOLF V Variant (1K5)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 1.4 TSI (103kW/140PS)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 1.4 TSI (90kW/122PS)
      • 1.4 TSI (125kW/170PS)
      • 1.4 (59kW/80PS)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 1.4 TSI (118kW/160PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)