RIDEX 188C0066 Suspension Spring
Compatible with CITROËN C3 I (FC_, FN_) ,
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 188C0066
Make RIDEX
EAN 4059191264728
  • Direct replacement suspension spring
  • Engineered for optimal ride comfort and handling
  • Durable construction for long-lasting performance
  • Ensures proper vehicle support and stability
  • Helps absorb road shocks effectively
  • Restores original suspension function
  • High-quality materials for reliability
Installation side
Rear axle
Thickness [mm]
9,9
Length [mm]
+350
Mass [kg]
1/2"
Outer diameter [mm]
116
  • CITROËN
    • C3 I (FC_, FN_)
      • 1.1 i (44kW/60PS)
      • 1.4 HDi (50kW/68PS)
      • 1.4 i Bivalent (54kW/73PS)
      • 1.6 16V (80kW/109PS)
      • 1.4 16V HDi (66kW/90PS)
      • 1.4 16V (65kW/88PS)
      • 1.6 16V HDi (80kW/109PS)
      • 1.6 16V HDi (66kW/90PS)
      • 1.4 i (54kW/73PS)
      • 1.4 HDi (55kW/75PS)