RIDEX 188C0059 Suspension Spring
inc. VAT 21%
In stock 4
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 188C0059
Make RIDEX
EAN 4059191261338
  • Restores original ride height
  • Enhances vehicle stability and handling
  • Durable construction for long service life
  • Direct fit replacement
  • Improves ride comfort
  • Reduces body roll
  • Ensures proper load-carrying capacity
Installation side
Front axle
Length [mm]
340
Outer diameter [mm]
146
Thickness 1 [mm]
+125
Inner diameter [mm]
81
  • VW
    • GOLF VI (5K1)
      • 1.6 MultiFuel (75kW/102PS)
      • 1.2 TSI (63kW/86PS)
      • 1.4 (59kW/80PS)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 1.4 TSI (90kW/122PS)
      • 1.4 TSI (118kW/160PS)
      • 1.6 BiFuel (75kW/102PS)
      • 1.2 TSI (77kW/105PS)
    • JETTA IV (162, 163, AV3, AV2)
      • 1.2 TSI (77kW/105PS)
      • 1.4 TSI (118kW/160PS)
      • 1.4 TSI (90kW/122PS)
      • 1.4 TSI (110kW/150PS)
      • 1.4 TSI (92kW/125PS)
      • 1.4 TSI (110kW/150PS)
      • 1.2 TSI 16V (77kW/105PS)
    • GOLF VI Variant (AJ5)
      • 1.6 MultiFuel (75kW/102PS)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 1.4 (59kW/80PS)
      • 1.4 TSI (90kW/122PS)
      • 1.4 TSI (118kW/160PS)
      • 1.2 TSI (77kW/105PS)
      • 1.6 TDI (66kW/90PS)
      • 1.2 TSI (63kW/86PS)
    • GOLF PLUS V (5M1, 521)
      • 1.2 TSI (63kW/86PS)
      • 1.4 16V (55kW/75PS)
      • 1.6 FSI (85kW/115PS)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 1.4 16V (59kW/80PS)
      • 1.4 FSI (66kW/90PS)
      • 1.6 MultiFuel (75kW/102PS)
      • 1.2 TSI (77kW/105PS)
    • GOLF VI Kabriolets (517)
      • 1.2 TSI (77kW/105PS)
      • 1.2 TSI 16V (77kW/105PS)
    • BEETLE (5C1, 5C2)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 1.4 TSI (118kW/160PS)
      • 1.6 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TSI (155kW/211PS)
      • 1.4 TSI (110kW/150PS)
      • 2.0 TSI (162kW/220PS)
    • GOLF V (1K1)
      • 1.4 16V (55kW/75PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 2.0 FSI (110kW/150PS)
      • 1.6 FSI (85kW/115PS)
      • 1.4 FSI (66kW/90PS)
      • 2.0 SDI (55kW/75PS)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 2.0 TDI 16V 4motion (103kW/140PS)
      • 2.0 FSI 4motion (110kW/150PS)
      • 2.0 TDI (125kW/170PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
      • 1.4 16V (59kW/80PS)
      • 1.4 TSI (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI 4motion (103kW/140PS)
      • 1.4 TSI (90kW/122PS)
      • 2.0 (85kW/116PS)
      • 1.6 MultiFuel (75kW/102PS)
    • JETTA III (1K2)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 1.6 FSI (85kW/115PS)
      • 2.0 FSI (110kW/150PS)
      • 1.4 TSI (103kW/140PS)
      • 1.4 TSI (125kW/170PS)
      • 1.4 TSI (90kW/122PS)
      • 1.4 TSI (118kW/160PS)
    • GOLF V Variant (1K5)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 1.4 TSI (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI 16V (103kW/140PS)
      • 2.0 TDI (103kW/140PS)
      • 1.4 TSI (90kW/122PS)
      • 1.4 TSI (125kW/170PS)
      • 1.4 (59kW/80PS)
      • 1.4 TSI (118kW/160PS)
      • 2.0 TDI (100kW/136PS)
    • BEETLE Kabriolets (5C7, 5C8)
      • 1.2 TSI (77kW/105PS)
      • 1.4 TSI (118kW/160PS)
      • 1.6 TDI (77kW/105PS)
      • 2.0 TFSI (147kW/200PS)
      • 2.0 TSI (155kW/210PS)
      • 2.0 TSI (162kW/220PS)
      • 1.4 TSI (110kW/150PS)
      • 1.2 TSI 16V (77kW/105PS)
  • SKODA
    • OCTAVIA II Combi (1Z5)
      • 1.6 LPG (75kW/102PS)
      • 1.4 (55kW/75PS)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 1.6 FSI (85kW/115PS)
      • 1.4 (59kW/80PS)
      • 1.6 MultiFuel (75kW/102PS)
      • 1.4 TSI (90kW/122PS)
      • 1.2 TSI (77kW/105PS)
    • OCTAVIA II (1Z3)
      • 1.6 LPG (75kW/102PS)
      • 1.4 (55kW/75PS)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 1.6 FSI (85kW/115PS)
      • 1.4 (59kW/80PS)
      • 1.6 MultiFuel (75kW/102PS)
      • 1.4 TSI (90kW/122PS)
      • 1.2 TSI (77kW/105PS)
  • AUDI
    • A3 (8P1)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 1.8 TFSI (118kW/160PS)
      • 1.4 TFSI (92kW/125PS)
      • 1.6 TDI (66kW/90PS)
      • 1.6 TDI (77kW/105PS)
      • 1.2 TSI (77kW/105PS)
    • A3 Sportback (8PA)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 1.8 TFSI (118kW/160PS)
      • 1.4 TFSI (92kW/125PS)
      • 1.6 TDI (66kW/90PS)
      • 1.6 TDI (77kW/105PS)
      • 1.2 TSI (77kW/105PS)
    • A3 Kabriolets (8P7)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 1.2 TFSI (77kW/105PS)