RIDEX 188C0024 Suspension Spring
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 188C0024
Make RIDEX
EAN 4059191430710
  • Restores original ride height and handling
  • Manufactured from high-quality steel for durability
  • Ensures consistent performance and longevity
  • Improves vehicle alignment and tire wear
  • Reduces body roll for better cornering stability
  • Provides a smoother and more comfortable ride
  • Direct fit for easy installation
  • Designed to meet or exceed OE specifications
Installation side
Rear axle
Spring shape
Coil spring with constant diameter
Mass [kg]
3,88
Thickness [mm]
+170
Diameter [mm]
155,0
Length [mm]
265,0
  • VW
    • SHARAN (7M8, 7M9, 7M6)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 2.0 (85kW/115PS)
      • 2.8 VR6 (128kW/174PS)
      • 2.8 VR6 Syncro (128kW/174PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
      • 1.8 T 20V (110kW/150PS)
      • 2.8 V6 24V (150kW/204PS)
      • 1.9 TDI (85kW/115PS)
      • 2.8 V6 24V 4motion (150kW/204PS)
      • 1.9 TDI 4motion (85kW/115PS)
      • 1.9 TDI (96kW/130PS)
      • 1.9 TDI (110kW/150PS)
      • 2.0 16V (110kW/150PS)
  • FORD
    • GALAXY I (WGR)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 2.0 i (85kW/116PS)
      • 2.8 i V6 (128kW/174PS)
      • 2.3 16V (107kW/146PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
      • 2.8 V6 (150kW/204PS)
      • 1.9 TDI (85kW/115PS)
      • 2.3 16V (103kW/140PS)
      • 1.9 TDI (96kW/130PS)
      • 1.9 TDI (110kW/150PS)
  • SEAT
    • ALHAMBRA (7V8, 7V9)
      • 2.0 i (85kW/115PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
      • 1.8 T 20V (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI (85kW/115PS)
      • 1.9 TDI (96kW/131PS)
      • 1.9 TDI (110kW/150PS)