RIDEX 188C0016 Suspension Spring
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 188C0016
Make RIDEX
EAN 4059191259892
  • Direct replacement for original suspension spring
  • Restores vehicle ride height and handling
  • Engineered for durability and consistent performance
  • Manufactured to meet OEM specifications
  • Improves ride comfort and stability
  • High-quality materials for longevity
  • Designed for a precise fit
Installation side
Rear axle
Length [mm]
346,00
Outer diameter [mm]
107
Wire diameter [mm]
10,8
  • VW
    • CADDY II Furgons/minivens (9K9A)
      • 1.9 SDI (47kW/64PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.9 D (47kW/64PS)
    • GOLF IV (1J1)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
      • 1.9 SDI (50kW/68PS)
      • 1.4 16V (55kW/75PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
      • 2.3 V5 (110kW/150PS)
      • 2.0 (85kW/115PS)
      • 1.9 TDI (85kW/115PS)
      • 1.6 16V (77kW/105PS)
      • 1.9 TDI (74kW/101PS)
      • 1.9 TDI (110kW/150PS)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 2.3 V5 (125kW/170PS)
      • 1.9 TDI (96kW/130PS)
      • 1.8 T GTI (132kW/180PS)
      • 1.6 FSI (81kW/110PS)
    • NEW BEETLE (9C1, 1C1)
      • 2.0 (85kW/115PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 1.9 TDI (74kW/101PS)
      • 1.4 (55kW/75PS)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 1.8 T (132kW/180PS)
      • 2.5 (110kW/150PS)
    • BORA I (1J2)
      • 1.6 (74kW/101PS)
      • 2.0 (85kW/115PS)
      • 2.3 V5 (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 1.4 16V (55kW/75PS)
      • 1.9 SDI (50kW/68PS)
      • 1.9 TDI (85kW/115PS)
      • 1.6 16V (77kW/105PS)
      • 1.9 TDI (74kW/101PS)
      • 1.9 TDI (110kW/150PS)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 2.3 V5 (125kW/170PS)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI (96kW/130PS)
      • 1.6 FSI (81kW/110PS)
      • 1.8 T (132kW/180PS)
    • GOLF IV Variant (1J5)
      • 1.4 16V (55kW/75PS)
      • 1.6 (74kW/101PS)
      • 2.0 (85kW/115PS)
      • 1.9 SDI (50kW/68PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
      • 1.9 TDI (85kW/115PS)
      • 2.3 V5 (110kW/150PS)
      • 1.6 16V (77kW/105PS)
      • 1.9 TDI (74kW/101PS)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 1.9 TDI (96kW/130PS)
      • 2.0 Bi-Fuel (85kW/116PS)
      • 1.6 FSI (81kW/110PS)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
      • 2.3 V5 (125kW/170PS)
      • 1.9 TDI (110kW/150PS)
    • BORA Variant (1J6)
      • 2.0 (85kW/115PS)
      • 2.3 V5 (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI (85kW/115PS)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.6 16V (77kW/105PS)
      • 1.9 TDI (74kW/101PS)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 2.3 V5 (125kW/170PS)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI (96kW/130PS)
      • 1.9 TDI (110kW/150PS)
      • 1.6 FSI (81kW/110PS)
      • 1.8 T (132kW/180PS)
      • 1.4 16V (55kW/75PS)
    • GOLF IV Van (1J1)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.9 TDI (96kW/130PS)
  • SKODA
    • ROOMSTER (5J7)
      • 1.2 TDI (55kW/75PS)
      • 1.9 TDI (74kW/101PS)
      • 1.2 (47kW/64PS)
      • 1.4 (63kW/86PS)
      • 1.6 (77kW/105PS)
      • 1.4 TDI (51kW/70PS)
      • 1.4 TDI (59kW/80PS)
      • 1.9 TDI (77kW/105PS)
      • 1.2 (51kW/70PS)
      • 1.2 TSI (77kW/105PS)
      • 1.2 TSI (63kW/86PS)
      • 1.6 TDI (66kW/90PS)
      • 1.6 TDI (77kW/105PS)
    • OCTAVIA I (1U2)
      • 1.6 (55kW/75PS)
      • 1.8 (92kW/125PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.6 (74kW/101PS)
      • 1.9 SDI (50kW/68PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
      • 2.0 (85kW/116PS)
      • 1.4 (44kW/60PS)
      • 1.4 16V (55kW/75PS)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 1.9 TDI (96kW/130PS)
      • 1.9 TDI (74kW/100PS)
    • OCTAVIA I Combi (1U5)
      • 1.6 (74kW/101PS)
      • 1.8 20V (92kW/125PS)
      • 1.9 SDI (50kW/68PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
      • 1.8 T (110kW/150PS)
      • 1.6 (55kW/75PS)
      • 2.0 (85kW/116PS)
      • 1.4 16V (55kW/75PS)
      • 1.6 (75kW/102PS)
      • 1.9 TDI (96kW/130PS)
      • 1.9 TDI (74kW/100PS)
    • ROOMSTER Praktik (5J)
      • 1.2 TSI (63kW/86PS)
      • 1.2 TDI (55kW/75PS)
      • 1.6 TDI (66kW/90PS)
      • 1.2 (51kW/70PS)
      • 1.4 (63kW/86PS)
      • 1.4 TDI (59kW/80PS)
      • 1.4 TDI (51kW/70PS)
  • SEAT
    • TOLEDO II (1M2)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 1.8 20V (92kW/125PS)
      • 2.3 V5 (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
      • 1.4 16V (55kW/75PS)
      • 1.6 16V (77kW/105PS)
      • 2.3 V5 20V (125kW/170PS)
      • 1.9 TDI (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI (96kW/130PS)
      • 1.8 20VT (132kW/180PS)
    • LEON (1M1)
      • 1.6 (74kW/100PS)
      • 1.8 20V (92kW/125PS)
      • 1.9 TDI (66kW/90PS)
      • 1.9 TDI (81kW/110PS)
      • 1.4 16V (55kW/75PS)
      • 1.8 20V T (132kW/180PS)
      • 1.9 SDI (50kW/68PS)
      • 1.6 16 V (77kW/105PS)
      • 1.9 TDI (110kW/150PS)
      • 1.9 TDI (96kW/130PS)
      • 1.9 TDI (74kW/100PS)
      • 1.6 (75kW/102PS)