RIDEX 1427J0014 Universal Joint
Compatible with BMW 7 (E38) , BMW 5 (E39) , BMW 5 Touring (E39) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 1427J0014
Make RIDEX
EAN 4059191221622
  • Durable construction for extended lifespan
  • Ensures smooth power transmission
  • Designed to withstand demanding driving conditions
  • Reliable performance for drivetrain components
  • High-quality materials for optimal durability
  • Crucial for efficient torque transfer
  • Meets stringent quality standards
Installation side
front
Mass [kg]
1,53
required quantity
"1"
Material
Rubber/ Metal
Number of splines
6
Bolt circle-Ø [mm]
1;10
Mass [g]
1530
  • BMW
    • 7 (E38)
      • 730 d (135kW/184PS)
      • 740 d (180kW/245PS)
      • 730 d (142kW/193PS)
    • 5 (E39)
      • 530 d (135kW/184PS)
      • 520 d (100kW/136PS)
      • 525 d (120kW/163PS)
      • 530 d (142kW/193PS)
    • 5 Touring (E39)
      • 530 d (135kW/184PS)
      • 520 d (100kW/136PS)
      • 525 d (120kW/163PS)
      • 530 d (142kW/193PS)
    • 3 (E46)
      • 330 d (135kW/184PS)
      • 330 d (150kW/204PS)
    • 3 Touring (E46)
      • 330 d (135kW/184PS)
      • 330 d (150kW/204PS)
    • 7 (E65, E66, E67)
      • 735 i, Li (200kW/272PS)
      • 745 i, Li (245kW/333PS)
      • 730 d (160kW/218PS)
      • 730 i, Li (170kW/231PS)
      • 740 i, Li (225kW/306PS)
      • 750 i, Li (270kW/367PS)
      • 730 Ld (170kW/231PS)
      • 730 i, Li (190kW/258PS)
    • 3 Coupe (E46)
      • 330 Cd (150kW/204PS)
    • 5 (E60)
      • 530 d (160kW/218PS)
      • 545 i (245kW/333PS)
      • 525 d (130kW/177PS)
      • 535 d (200kW/272PS)
      • 540 i (225kW/306PS)
      • 550 i (270kW/367PS)
      • 530 d (170kW/231PS)
      • 525 d (120kW/163PS)
      • 535 d (210kW/286PS)
      • 525 d (145kW/197PS)
      • 530 d (173kW/235PS)
    • 5 Touring (E61)
      • 545 i (245kW/333PS)
      • 530 d (160kW/218PS)
      • 525 d (130kW/177PS)
      • 535 d (200kW/272PS)
      • 550 i (270kW/367PS)
      • 530 d (170kW/231PS)
      • 520 d (120kW/163PS)
      • 525 d (120kW/163PS)
      • 525 d (145kW/197PS)
      • 530 d (173kW/235PS)
      • 535 d (210kW/286PS)
    • X3 (E83)
      • 2.5 i (141kW/192PS)
      • 2.0 d (110kW/150PS)
      • 3.0 si (200kW/272PS)
      • 2.5 si (160kW/218PS)
      • 3.0 sd (210kW/286PS)
      • 2.0 sd (130kW/177PS)
      • xDrive 25 i (160kW/218PS)
      • xDrive 30 i (200kW/272PS)
      • xDrive 20 d (130kW/177PS)
      • xDrive 18 d (105kW/143PS)
      • xDrive 35 d (210kW/286PS)
    • 6 (E63)
      • 645 Ci (245kW/333PS)
      • 650 i (270kW/367PS)
      • 635 d (210kW/286PS)
    • 6 Kabriolets (E64)
      • 645 Ci (245kW/333PS)
      • 650 i (270kW/367PS)
      • 635 d (210kW/286PS)
    • 3 (E90)
      • 330 d (170kW/231PS)
      • 325 d (145kW/197PS)
      • 330 d (180kW/245PS)
    • 3 Touring (E91)
      • 330 d (170kW/231PS)
      • 325 d (145kW/197PS)
      • 330 d (180kW/245PS)
      • 325 d (150kW/204PS)
    • 3 Kabriolets (E46)
      • 330 Cd (150kW/204PS)
    • 3 Coupe (E92)
      • 330 d (170kW/231PS)
      • 325 d (145kW/197PS)
      • 330 d (180kW/245PS)
      • 325 d (150kW/204PS)
    • 3 Kabriolets (E93)
      • 330 d (170kW/231PS)
      • 325 d (145kW/197PS)
      • 330 d (180kW/245PS)
    • 1 Coupe (E82)
      • 123 d (150kW/204PS)
    • 1 (E81)
      • 123 d (150kW/204PS)
    • 1 Kabriolets (E88)
      • 123 d (150kW/204PS)