RIDEX 1337P0003 Brake Shoe Repair Kit
Compatible with VOLVO V60 I (155) , VOLVO V70 III (135) , VOLVO S80 II (124) Show more info
Repair kit for the parking brake mechanism. Ensures reliable parking brake function.
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 1337P0003
Make RIDEX
EAN 4059191377589
  • Complete repair kit for parking brake mechanism
  • Ensures reliable parking brake operation
  • Restores braking performance
  • High-quality components for durability
  • Designed for specific vehicle applications
  • Essential for parking safety
Diameter [mm]
+180
Width [mm]
+25
Mass [kg]
0,05
Number of parts [fractional]
8
Braking system
Parking brake
Brake type
Drum brakes
  • VOLVO
    • V60 I (155)
      • 2.0 T (149kW/203PS)
      • D3 / D4 (120kW/163PS)
      • D5 (151kW/205PS)
      • D5 AWD (151kW/205PS)
      • T3 (110kW/150PS)
      • T4 (132kW/180PS)
      • T5 (177kW/241PS)
      • T6 AWD (224kW/305PS)
    • V70 III (135)
      • T4 (132kW/180PS)
      • T5 (177kW/241PS)
      • D3 / D4 (120kW/163PS)
      • 1.6 DRIVe / D2 (84kW/114PS)
      • D5 (158kW/215PS)
      • D5 AWD (158kW/215PS)
      • 3.2 (179kW/243PS)
      • T4F (132kW/180PS)
      • 3.2 AWD (179kW/243PS)
      • T6 AWD (224kW/305PS)
      • 2.5 T (147kW/200PS)
      • 3.2 AWD (175kW/238PS)
      • T6 AWD (210kW/286PS)
      • 2.4 D (120kW/163PS)
      • D5 (136kW/185PS)
      • 2.0 (107kW/145PS)
      • 3.2 (175kW/238PS)
      • 2.0 D (100kW/136PS)
      • D5 AWD (136kW/185PS)
      • 2.0 BiFuel (157kW/214PS)
      • 2.5 T FlexiFuel (147kW/200PS)
      • 2.0 FlexiFuel (107kW/146PS)
      • 2.4 D (129kW/175PS)
      • 2.5 T FlexiFuel (170kW/231PS)
      • D5 (151kW/205PS)
      • D5 AWD (151kW/205PS)
      • 1.6 D (80kW/109PS)
      • 2.5 T (170kW/231PS)
      • 2.0 T (149kW/203PS)
      • D4 AWD (120kW/163PS)
      • D3 (100kW/136PS)
      • D4 (133kW/181PS)
      • D4 AWD (133kW/181PS)
      • T5 (180kW/245PS)
      • D2 (88kW/120PS)
      • D3 (110kW/150PS)
      • T4 (140kW/190PS)
    • S80 II (124)
      • T4 (132kW/180PS)
      • T5 (177kW/241PS)
      • T6 AWD (224kW/305PS)
      • D3 / D4 (120kW/163PS)
      • 3.2 AWD (179kW/243PS)
      • 3.2 (179kW/243PS)
      • 1.6 DRIVe (84kW/114PS)
      • D5 AWD (158kW/215PS)
      • D5 (158kW/215PS)
      • T4F (132kW/180PS)
      • D5 (136kW/185PS)
      • 4.4 V8 AWD (232kW/316PS)
      • 2.5 T (147kW/200PS)
      • 3.2 (175kW/238PS)
      • 2.4 D (120kW/163PS)
      • 3.2 AWD (175kW/238PS)
      • T6 AWD (210kW/286PS)
      • D5 AWD (136kW/185PS)
      • 2.5 T FlexFuel (147kW/200PS)
      • 2.0 FlexFuel (107kW/146PS)
      • 2.0 TDi (100kW/136PS)
      • D3 (100kW/136PS)
      • 2.5 T FlexFuel (170kW/231PS)
      • 2.4 D (129kW/175PS)
      • D5 (151kW/205PS)
      • D5 AWD (151kW/205PS)
      • 1.6 D DRIVe (80kW/109PS)
      • 2.5 T (170kW/231PS)
      • 2.0 T (149kW/203PS)
      • 2.0 (107kW/146PS)
      • D4 (133kW/181PS)
      • T5 (180kW/245PS)
      • 2.0 Drive- E (180kW/245PS)
      • 2.5 T (183kW/249PS)
      • 2.5 T (187kW/254PS)
    • S80 I (184)
      • 2.9 (150kW/204PS)
      • T6 (200kW/272PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.0 T (166kW/226PS)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
      • 2.0 (120kW/163PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.9 (147kW/200PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • 2.4 T (147kW/200PS)
      • D5 (120kW/163PS)
      • 2.4 Bifuel (CNG) (103kW/140PS)
      • 3.0 (144kW/196PS)
      • T6 (200kW/272PS)
      • 2.4 D (96kW/131PS)
      • 2.5 T AWD (154kW/210PS)
      • 2.5 T (154kW/210PS)
      • T5 AWD (147kW/200PS)
      • 2.4 Bifuel (LPG) (103kW/140PS)
      • 2.9 (144kW/196PS)
    • XC70 I Cross Country (295)
      • 2.4 T XC AWD (147kW/200PS)
      • D5 XC AWD (120kW/163PS)
      • 2.5 T XC AWD (154kW/209PS)
      • D5 AWD (136kW/185PS)
      • 2.4 T XC AWD (142kW/193PS)
    • V70 II (285)
      • T5 (184kW/250PS)
      • 2.4 T (147kW/200PS)
      • 2.5 TDI (103kW/140PS)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • D5 (120kW/163PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • 2.4 T AWD (147kW/200PS)
      • 2.4 D (96kW/131PS)
      • R 2,5 T AWD (221kW/300PS)
      • 2.5 T AWD (154kW/209PS)
      • D5 AWD (120kW/163PS)
      • 2.5 T (154kW/209PS)
      • T5 (191kW/260PS)
      • D5 (136kW/185PS)
      • D5 AWD (136kW/185PS)
      • 2.4 D (93kW/126PS)
      • 2.4 CDI (90kW/122PS)
    • S60 I (384)
      • 2.4 (103kW/140PS)
      • 2.4 (125kW/170PS)
      • 2.4 T (147kW/200PS)
      • T5 (184kW/250PS)
      • D5 (120kW/163PS)
      • 2.4 T AWD (147kW/200PS)
      • 2.0 T (132kW/180PS)
      • R 2,5 T AWD (221kW/300PS)
      • 2.4 D (96kW/130PS)
      • 2.5 T (154kW/210PS)
      • 2.5 T AWD (154kW/210PS)
      • T5 (191kW/260PS)
      • D5 (136kW/185PS)
      • 2.4 D (93kW/126PS)
      • T5 (195kW/265PS)
      • 2.4 (132kW/180PS)
      • 2.4 D (90kW/122PS)
    • XC70 II (136)
      • 3.2 AWD (175kW/238PS)
      • D5 AWD (136kW/185PS)
      • 2.4 D / D4 AWD (120kW/163PS)
      • T6 AWD (210kW/286PS)
      • D5 AWD (151kW/205PS)
      • 2.4 D (129kW/175PS)
    • S60 II (134)
      • T3 (110kW/150PS)
      • T4 (132kW/180PS)
      • 2.0 T (149kW/203PS)
      • T5 (177kW/240PS)
      • T6 AWD (224kW/304PS)
      • D3 (120kW/163PS)
      • D5 (151kW/205PS)
      • D5 AWD (151kW/205PS)
      • D4 (120kW/163PS)