RIDEX 1330S0135 Brake Disc
Compatible with BMW 3 (E46) , BMW 3 Touring (E46) , BMW 3 Coupe (E46) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 1
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 1330S0135
Make RIDEX
EAN 4059191909902
  • Part Code: 1330S0135
  • Brand: RIDEX
  • Type: Brake Disc
  • Ensures reliable stopping power
  • Engineered for durability
  • Consistent performance under various conditions
  • High-quality material construction
  • Designed for optimal pad contact
Installation side
Front axle right
brake disc with a diameter [mm]
325
Material
Aluminum
  • BMW
    • 3 (E46)
      • 330 d (135kW/184PS)
      • 330 xd (135kW/184PS)
      • 330 xi (170kW/231PS)
      • 330 i (170kW/231PS)
      • 330 d (150kW/204PS)
      • 330 xd (150kW/204PS)
    • 3 Touring (E46)
      • 330 d (135kW/184PS)
      • 330 xd (135kW/184PS)
      • 330 xi (170kW/231PS)
      • 330 i (170kW/231PS)
      • 330 d (150kW/204PS)
      • 330 xd (150kW/204PS)
    • 3 Coupe (E46)
      • 330 xi (170kW/231PS)
      • 330 Cd (150kW/204PS)
      • 330 Ci (170kW/231PS)
    • 3 Kabriolets (E46)
      • 330 Ci (170kW/231PS)
      • 330 Cd (150kW/204PS)