RIDEX Amortizatora statnes balsts 1180S0475
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 1180S0475
Make RIDEX
EAN 4064138127950
  • Direct replacement for original strut mount
  • Ensures proper suspension alignment
  • Reduces noise and vibration from the road
  • Durable construction for long service life
  • Improves steering response and handling
  • Designed to meet OE specifications
Additional article/Additional info 2
with a roller bearing
Thickness [mm]
51,0
Outer diameter [mm]
127,0
Installation side
Front axle bilateral
Mass [kg]
Inner diameter [mm]
14,3
Height [mm]
5+1
Outer diameter [mm]
127
Installation side
Front axle
with ball bearing
  • SAAB
    • 9-5 (YS3G)
      • 2.0 TTiD XWD (140kW/190PS)
      • 2.0 TTiD (140kW/190PS)
      • 1.6 Turbo (132kW/180PS)
      • 2.0 Turbo (162kW/220PS)
      • 2.0 t BioPower (162kW/220PS)
      • 2.0 Turbo XWD (162kW/220PS)
      • 2.0 t BioPower XWD (162kW/220PS)
      • 2.8 Turbo V6 XWD (221kW/301PS)
      • 2.0 TiD (118kW/160PS)
  • OPEL
    • INSIGNIA A (G09)
      • 2.0 E85 Turbo (68) (162kW/220PS)
      • 1.4 (68) (103kW/140PS)
      • 2.0 Turbo 4x4 (68) (184kW/250PS)
      • 2.0 Biturbo CDTI (68) (143kW/195PS)
      • 2.0 Biturbo CDTI 4x4 (68) (143kW/195PS)
      • 2.0 CDTI (68) (103kW/140PS)
      • 2.0 CDTI (68) (120kW/163PS)
      • 1.6 (68) (85kW/116PS)
      • 1.8 (68) (103kW/140PS)
      • 2.0 Turbo (68) (162kW/220PS)
      • 2.8 V6 Turbo 4x4 (68) (191kW/260PS)
      • 2.0 CDTI (68) (81kW/110PS)
      • 2.0 CDTI (68) (96kW/131PS)
      • 2.0 CDTI (68) (118kW/160PS)
      • 2.0 CDTI 4x4 (68) (120kW/163PS)
      • 2.0 Biturbo CDTI (68) (140kW/190PS)
      • 1.6 Turbo (68) (132kW/180PS)
      • 2.0 Turbo 4x4 (68) (162kW/220PS)
      • 2.0 Biturbo CDTI 4x4 (68) (140kW/190PS)
      • 2.8 V6 Turbo OPC 4x4 (68) (239kW/325PS)
      • 2.0 CDTI 4x4 (68) (118kW/160PS)
      • 1.4 LPG (68) (103kW/140PS)
      • 1.6 SIDI (68) (125kW/170PS)
      • 2.0 CDTI (68) (88kW/120PS)
      • 2.0 Turbo (68) (184kW/250PS)
      • 2.0 CDTI (68) (125kW/170PS)
      • 2.0 CDTI 4x4 (68) (125kW/170PS)
      • 1.6 CDTi (68) (100kW/136PS)
      • 1.6 CDTi (68) (88kW/120PS)
    • INSIGNIA A Sports Tourer (G09)
      • 2.0 E85 Turbo (35) (162kW/220PS)
      • 2.0 Turbo 4x4 (35) (184kW/250PS)
      • 1.4 (35) (103kW/140PS)
      • 2.0 Biturbo CDTI 4x4 (35) (143kW/195PS)
      • 2.0 Biturbo CDTI (35) (143kW/195PS)
      • 2.0 CDTI 4x4 (35) (120kW/163PS)
      • 2.0 CDTI (35) (120kW/163PS)
      • 2.0 CDTI (35) (103kW/140PS)
      • 1.6 (35) (85kW/116PS)
      • 1.8 (35) (103kW/140PS)
      • 2.0 Turbo (35) (162kW/220PS)
      • 2.8 V6 Turbo 4x4 (35) (191kW/260PS)
      • 2.0 CDTI (35) (81kW/110PS)
      • 2.0 CDTI (35) (96kW/131PS)
      • 2.0 CDTI (35) (118kW/160PS)
      • 2.0 Biturbo CDTI (35) (140kW/190PS)
      • 2.0 Turbo 4x4 (35) (162kW/220PS)
      • 1.6 Turbo (35) (132kW/180PS)
      • 2.0 Biturbo CDTI 4x4 (35) (140kW/190PS)
      • 2.8 V6 Turbo OPC 4x4 (35) (239kW/325PS)
      • 2.0 CDTI 4x4 (35) (118kW/160PS)
      • 1.4 LPG (35) (103kW/140PS)
      • 1.6 SIDI (35) (125kW/170PS)
      • 2.0 CDTI (35) (88kW/120PS)
      • 2.0 Turbo (35) (184kW/250PS)
      • 2.0 CDTI (35) (125kW/170PS)
      • 2.0 CDTI 4x4 (35) (125kW/170PS)
      • 1.6 CDTi (35) (88kW/120PS)
      • 1.6 CDTi (35) (100kW/136PS)
    • INSIGNIA A Sedans (G09)
      • 2.0 Turbo E85 (69) (162kW/220PS)
      • 1.4 (69) (103kW/140PS)
      • 2.0 Turbo 4x4 (69) (184kW/250PS)
      • 2.0 Biturbo CDTI (69) (143kW/195PS)
      • 2.0 Biturbo CDTI 4x4 (69) (143kW/195PS)
      • 2.0 CDTI (69) (103kW/140PS)
      • 2.0 CDTI (69) (120kW/163PS)
      • 1.6 (69) (85kW/116PS)
      • 1.8 (69) (103kW/140PS)
      • 2.0 Turbo (69) (162kW/220PS)
      • 2.8 V6 Turbo 4x4 (69) (191kW/260PS)
      • 2.0 CDTI (69) (81kW/110PS)
      • 2.0 CDTI (69) (96kW/131PS)
      • 2.0 CDTI (69) (118kW/160PS)
      • 2.0 Turbo 4x4 (69) (162kW/220PS)
      • 1.6 Turbo (69) (132kW/180PS)
      • 2.0 Biturbo CDTI 4x4 (69) (140kW/190PS)
      • 2.8 V6 Turbo OPC 4x4 (69) (239kW/325PS)
      • 2.0 CDTI 4x4 (69) (120kW/163PS)
      • 2.0 CDTI 4x4 (69) (118kW/160PS)
      • 1.4 LPG (69) (103kW/140PS)
      • 1.6 SIDI (69) (125kW/170PS)
      • 2.0 CDTI (69) (88kW/120PS)
      • 2.0 Turbo (69) (184kW/250PS)
      • 2.0 CDTI 4x4 (69) (125kW/170PS)
      • 2.0 CDTI (69) (125kW/170PS)
      • 1.6 CDTi (69) (88kW/120PS)
      • 1.6 CDTi (69) (100kW/136PS)
    • INSIGNIA A Country Tourer (G09)
      • 2.0 Turbo 4x4 (47) (184kW/250PS)
      • 2.0 CDTi 4x4 (47) (120kW/163PS)
      • 2.0 CDTi 4x4 (47) (143kW/194PS)
      • 2.0 CDTi (47) (120kW/163PS)
      • 1.6 SIDI (47) (125kW/170PS)
      • 2.0 CDTi (47) (125kW/170PS)
      • 2.0 CDTi 4x4 (47) (125kW/170PS)
      • 2.0 CDTi (47) (96kW/131PS)
      • 2.0 CDTi (47) (88kW/120PS)
      • 1.6 CDTi (47) (88kW/120PS)
      • 1.6 CDTi (47) (100kW/136PS)
  • CHEVROLET
    • MALIBU (V300)
      • 2.4 (123kW/167PS)
      • 2.0 D (118kW/160PS)
      • 2.0 D (115kW/156PS)