RIDEX Amortizatora statnes balsts - 1180S0336
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 1180S0336
Make RIDEX
EAN 4059191711581
  • High-quality bearing for smooth steering operation
  • Reduces noise and vibration from the suspension
  • Ensures proper wheel alignment
  • Durable construction for long-lasting performance
  • Direct replacement for original equipment
  • Part code: 1180S0336
  • Brand: RIDEX
Installation side
Front axle bilateral
Inner diameter [mm]
12,2
Height [mm]
36
  • HONDA
    • CIVIC VII Hatchback (EU, EP, EV)
      • 1.4 iS (EP1, EU5, EU7) (66kW/90PS)
      • 1.6 i (EP2, EU8, EU6) (81kW/110PS)
      • 1.4 i (EP1, EU7) (55kW/75PS)
      • 2.0 Type-R (EP3) (147kW/200PS)
      • 1.7 CTDi (EP4, EU9) (74kW/100PS)
      • 2.0 i Sport (EV1) (118kW/160PS)
    • CIVIC VII Coupe (EM2)
      • 1.6 i (EM1) (81kW/110PS)
      • 1.7 i (EM2) (88kW/120PS)
      • 1.7 i VTEC (EM2) (92kW/125PS)
    • STREAM (RN)
      • 1.7 16V (RN1) (92kW/125PS)
      • 2.0 16V (RN3) (115kW/156PS)
    • CIVIC VII Sedans (ES, ET)
      • 1.7 (85kW/116PS)
      • 1.4 (ES4) (66kW/90PS)
      • 1.6 (ES5) (81kW/110PS)
    • CR-V II (RD_)
      • 2.0 (RD5) (110kW/150PS)
      • 2.2 CTDi (RD9) (103kW/140PS)