RIDEX Amortizatora statnes balsts - 1180S0146
Compatible with BMW 3 (E90) , BMW Z4 Roadster (E89) , BMW 3 Touring (E91) Show more info
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 1180S0146
Make RIDEX
EAN 4059191673025
  • Direct fit for specified vehicle applications.
  • Enhances suspension performance and stability.
  • Reduces noise and vibration transmission.
  • Constructed with durable materials for extended service life.
  • Ensures proper wheel alignment and steering response.
  • Restores original ride comfort and handling.
  • Part code: 1180S0146
  • Brand: RIDEX
Installation side
Front axle
Quantity per axle
2
Suspension system
For vehicles with standard suspension
Inner diameter [mm]
+140
Height [mm]
+60
Outer diameter [mm]
129
External thread [mm]
M8 x 1.25
Additional article/Additional info 2
with ball bearing
  • BMW
    • 3 (E90)
      • 320 d xDrive (120kW/163PS)
      • 325 xi (160kW/218PS)
      • 330 xi (190kW/258PS)
      • 330 xd (170kW/231PS)
      • 335 xi (225kW/306PS)
      • 325 xi (160kW/218PS)
      • 330 xi (200kW/272PS)
      • 330 d xDrive (180kW/245PS)
      • 325 i xDrive (160kW/218PS)
      • 330 i xDrive (200kW/272PS)
      • 335 i xDrive (225kW/306PS)
      • 320 d xDrive (130kW/177PS)
      • 320 d xDrive (135kW/184PS)
      • 335 i xDrive (240kW/326PS)
      • 325 xi (160kW/218PS)
    • Z4 Roadster (E89)
      • sDrive 20 i (135kW/184PS)
      • sDrive 28 i (180kW/245PS)
      • sDrive 23 i (150kW/204PS)
      • sDrive 30 i (190kW/258PS)
      • sDrive 35 i (225kW/306PS)
      • sDrive 35 is (250kW/340PS)
      • sDrive 18 i (115kW/156PS)
    • 3 Touring (E91)
      • 325 xi (160kW/218PS)
      • 330 xi (190kW/258PS)
      • 330 xd (170kW/231PS)
      • 335 xi (225kW/306PS)
      • 330 xi (200kW/272PS)
      • 325 xi (160kW/218PS)
      • 330 d xDrive (180kW/245PS)
      • 325 i xDrive (160kW/218PS)
      • 330 i xDrive (200kW/272PS)
      • 335 i xDrive (225kW/306PS)
      • 320 d xDrive (130kW/177PS)
      • 320 d xDrive (135kW/184PS)
      • 320 d xDrive (120kW/163PS)
      • 335 i xDrive (240kW/326PS)
      • 320 d xDrive (147kW/200PS)
      • 335 xi (240kW/326PS)
    • 3 Coupe (E92)
      • 325 xi (160kW/218PS)
      • 330 xi (200kW/272PS)
      • 330 xd (170kW/231PS)
      • 325 xi (160kW/218PS)
      • 335 xi (225kW/306PS)
      • 330 xd (180kW/245PS)
      • 325 i xDrive (160kW/218PS)
      • 330 i xDrive (200kW/272PS)
      • 335 i xDrive (225kW/306PS)
      • 320 d xDrive (130kW/177PS)
      • 330 d xDrive (180kW/245PS)
      • 320 d xDrive (135kW/184PS)
      • 320 d xDrive (147kW/200PS)
      • 320 d xDrive (145kW/197PS)
      • 335 i xDrive (240kW/326PS)
      • 335 xi (240kW/326PS)
      • 330 xi (200kW/272PS)
      • 325 i xDrive (155kW/211PS)