RIDEX Amortizatora statnes balsts - 1180S0076
inc. VAT 21%
In stock 2
Delivery 1 day (15.05.2026)
PN 1180S0076
Make RIDEX
EAN 4059191187669
  • Direct replacement for original strut mount
  • Ensures proper shock absorber support and alignment
  • Reduces noise and vibration for improved comfort
  • Constructed with durable materials for longevity
  • Essential for suspension system performance
  • Helps maintain vehicle handling and stability
Installation side
Front axle
Mass [kg]
0,860
Additional article/Additional info 2
without bearing
Inner diameter [mm]
+15
Height [mm]
49
  • OPEL
    • ASTRA H Universālis (A04)
      • 1.6 LPG (L35) (85kW/116PS)
      • 1.4 LPG (L35) (66kW/90PS)
      • 1.4 (L35) (55kW/75PS)
      • 1.4 (L35) (66kW/90PS)
      • 1.6 (L35) (77kW/105PS)
      • 1.8 (L35) (92kW/125PS)
      • 2.0 Turbo (L35) (125kW/170PS)
      • 2.0 Turbo (L35) (147kW/200PS)
      • 1.7 CDTI (L35) (59kW/80PS)
      • 1.7 CDTI (L35) (74kW/101PS)
      • 1.9 CDTI (L35) (110kW/150PS)
      • 1.9 CDTI 16V (L35) (88kW/120PS)
      • 1.3 CDTI (L35) (66kW/90PS)
      • 1.9 CDTI (L35) (88kW/120PS)
      • 1.9 CDTI (L35) (74kW/100PS)
      • 1.8 (L35) (103kW/140PS)
      • 1.6 Turbo (L35) (132kW/180PS)
      • 1.6 (L35) (85kW/116PS)
      • 1.7 CDTI (L35) (81kW/110PS)
      • 1.7 CDTI (L35) (92kW/125PS)
    • ASTRA H Furgons/Universālis (L70)
      • 1.7 CDTI (L70) (74kW/101PS)
      • 1.9 CDTI (L70) (110kW/150PS)
      • 1.9 CDTI 16V (L70) (88kW/120PS)
      • 1.9 CDTI (L70) (88kW/120PS)
      • 1.3 CDTI (L70) (66kW/90PS)
      • 1.7 CDTI (L70) (81kW/110PS)
      • 1.7 CDTI (L70) (92kW/125PS)
      • 1.6 EcoTec (L70) (76kW/103PS)
      • 1.6 EcoTec (L70) (85kW/116PS)
      • 1.7 CDTI (L70) (59kW/80PS)
    • ZAFIRA B Furgons/minivens (A05)
      • 1.7 CDTI VAN (M75) (81kW/110PS)
      • 1.6 CNG Turbo VAN (M75) (110kW/150PS)
      • 1.8 VAN (M75) (103kW/140PS)
      • 1.7 CDTI VAN (M75) (92kW/125PS)
      • 1.9 CDTI VAN (M75) (110kW/150PS)
      • 1.9 CDTI VAN (M75) (88kW/120PS)
      • 1.6 CNG VAN (M75) (69kW/94PS)
    • ASTRA H GTC (A04)
      • 1.4 (L08) (55kW/75PS)
      • 2.0 Turbo (L08) (147kW/200PS)
      • 1.4 (L08) (66kW/90PS)
      • 1.6 (L08) (77kW/105PS)
      • 1.8 (L08) (92kW/125PS)
      • 2.0 Turbo (L08) (125kW/170PS)
      • 1.7 CDTi (L08) (74kW/101PS)
      • 1.9 CDTi 16V (L08) (88kW/120PS)
      • 1.9 CDTi (L08) (110kW/150PS)
      • 1.9 CDTI (L08) (74kW/101PS)
      • 1.3 CDTI (L08) (66kW/90PS)
      • 1.8 (L08) (103kW/140PS)
      • 1.9 CDTI (L08) (88kW/120PS)
      • 2.0 Turbo (L08) (177kW/240PS)
      • 1.6 Turbo (L08) (132kW/180PS)
      • 1.6 (L08) (85kW/116PS)
      • 1.7 CDTI (L08) (81kW/110PS)
      • 1.7 CDTI (L08) (92kW/125PS)
      • 1.7 CDTI (L08) (59kW/80PS)
    • ASTRA H (A04)
      • 1.4 LPG (L48) (66kW/90PS)
      • 1.4 (L48) (55kW/75PS)
      • 1.4 (L48) (66kW/90PS)
      • 1.6 (L48) (77kW/105PS)
      • 1.8 (L48) (92kW/125PS)
      • 1.7 CDTI (L48) (59kW/80PS)
      • 1.7 CDTI (L48) (74kW/100PS)
      • 2.0 Turbo (L48) (125kW/170PS)
      • 2.0 Turbo (L48) (147kW/200PS)
      • 1.9 CDTI (L48) (110kW/150PS)
      • 1.9 CDTI 16V (L48) (88kW/120PS)
      • 1.3 CDTI (L48) (66kW/90PS)
      • 2.0 Turbo (L48) (177kW/240PS)
      • 1.9 CDTI (L48) (88kW/120PS)
      • 1.9 CDTI (L48) (74kW/100PS)
      • 1.8 (L48) (103kW/140PS)
      • 1.6 Turbo (L48) (132kW/180PS)
      • 1.6 (L48) (85kW/116PS)
      • 1.7 CDTI (L48) (81kW/110PS)
      • 1.7 CDTI (L48) (92kW/125PS)
      • 1.2 (L48) (59kW/80PS)
    • ZAFIRA / ZAFIRA FAMILY B (A05)
      • 1.6 (M75) (77kW/105PS)
      • 2.0 (M75) (147kW/200PS)
      • 2.2 (M75) (110kW/150PS)
      • 1.9 CDTI (M75) (110kW/150PS)
      • 1.9 CDTI (M75) (74kW/100PS)
      • 1.9 CDTI (M75) (88kW/120PS)
      • 1.8 (M75) (103kW/140PS)
      • 2.0 (M75) (177kW/241PS)
      • 1.6 CNG (M75) (69kW/94PS)
      • 1.6 (M75) (85kW/115PS)
      • 1.7 CDTI (M75) (81kW/110PS)
      • 1.7 CDTI (M75) (92kW/125PS)
      • 1.6 CNG Turbo (M75) (110kW/150PS)
      • 1.8 LPG (M75) (103kW/140PS)
      • 1.6 FlexFuel (M75) (85kW/116PS)
    • ASTRA H TwinTop (A04)
      • 1.6 (L67) (77kW/105PS)
      • 1.8 (L67) (92kW/125PS)
      • 2.0 Turbo (L67) (125kW/170PS)
      • 2.0 Turbo (L67) (147kW/200PS)
      • 1.9 CDTi (L67) (110kW/150PS)
      • 1.8 (L67) (103kW/140PS)
      • 1.6 Turbo (L67) (132kW/180PS)
      • 1.6 (L67) (85kW/116PS)
    • ASTRA H Sedans (A04)
      • 1.6 (L69) (85kW/116PS)
      • 1.8 (L69) (103kW/140PS)
      • 1.3 CDTi (L69) (66kW/90PS)
      • 1.7 CDTi (L69) (74kW/101PS)
      • 1.7 CDTi (L69) (81kW/110PS)
      • 1.6 (L69) (77kW/105PS)
      • 1.4 (L69) (66kW/90PS)
    • ASTRA H CLASSIC Hečbeka virsbūve (A04)
      • 1.6 (L48) (85kW/116PS)
      • 1.3 CDTI (L48) (66kW/90PS)
      • 1.7 CDTI (L48) (92kW/125PS)
      • 1.7 CDTI (L48) (81kW/110PS)
      • 1.4 (L48) (66kW/90PS)
    • ASTRA H CLASSIC Sedans (A04)
      • 1.7 CDTi (L69) (81kW/110PS)
      • 1.6 (L69) (85kW/116PS)
      • 1.8 (L69) (103kW/140PS)
    • ASTRA H CLASSIC Universālis (A04)
      • 1.6 (L35) (85kW/116PS)
      • 1.7 CDTi (L35) (81kW/110PS)
      • 1.7 CDTI (L35) (92kW/125PS)
      • 1.4 (L35) (66kW/90PS)