RIDEX Amortizatora statnes balsts - 1180S0053
Compatible with VOLVO S40 I (644) , VOLVO V40 Universālis (645) ,
inc. VAT 21%
In stock 4
Delivery 1 day (14.05.2026)
PN 1180S0053
Make RIDEX
EAN 4059191187300
  • Absorbs road vibrations and noise for improved comfort.
  • Provides crucial support for the front suspension strut.
  • Enhances vehicle handling and stability.
  • Constructed from durable materials for longevity.
  • Designed to meet OE specifications for a precise fit.
  • Essential for a smooth and quiet driving experience.
  • Helps maintain proper wheel alignment.
  • Direct replacement for original equipment.
Height [mm]
33,5
Width [mm]
159
Length [mm]
162
Mass [g]
1200
External thread 2 [mm]
M 10X1,25
Inner diameter [mm]
12,3
  • VOLVO
    • S40 I (644)
      • 1.8 (85kW/115PS)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 1.9 TD (66kW/90PS)
      • 2.0 (103kW/140PS)
      • 1.6 (77kW/105PS)
      • 1.9 T4 (147kW/200PS)
      • 1.9 DI (70kW/95PS)
      • 2.0 T (118kW/160PS)
      • 1.8 i (92kW/125PS)
      • 1.6 (80kW/109PS)
      • 1.8 (90kW/122PS)
      • 1.9 DI (75kW/102PS)
      • 1.9 DI (85kW/115PS)
      • 2.0 T4 (147kW/200PS)
      • 2.0 T (121kW/165PS)
      • 1.8 i (90kW/122PS)
      • 2.0 T (120kW/163PS)
      • 1.8 (85kW/116PS)
    • V40 Universālis (645)
      • 1.8 (85kW/115PS)
      • 2.0 (100kW/136PS)
      • 1.9 TD (66kW/90PS)
      • 2.0 (103kW/140PS)
      • 1.6 (77kW/105PS)
      • 1.9 T4 (147kW/200PS)
      • 2.0 T (118kW/160PS)
      • 1.9 DI (70kW/95PS)
      • 1.8 i (92kW/125PS)
      • 1.6 (80kW/109PS)
      • 1.8 (90kW/122PS)
      • 1.9 DI (75kW/102PS)
      • 1.9 DI (85kW/115PS)
      • 2.0 T4 (147kW/200PS)
      • 2.0 T (121kW/165PS)
      • 1.8 i (90kW/122PS)
      • 2.0 T (120kW/163PS)